Wymiana oleju

forum użytkowników modelu Optima
Piotrek
Posty: 1400
Rejestracja: 16 paź 2017, 11:00
model samochodu: Kia Optima
Lokalizacja: Łańcut

Re: Wymiana oleju

Post autor: Piotrek »

Pytanie do użytkowników silnika wolnossącego - jaki jest u Was ubytek oleju pomiędzy wymianami? Ile, jeśli wogóle, musicie dolewać?
Kia Optima L DOHC 2.0 Pb
Marcin
Posty: 404
Rejestracja: 12 gru 2016, 13:04
model samochodu: Optima 2017 2.0DOHC

Re: Wymiana oleju

Post autor: Marcin »

Bylem na wymianie oleju po 15000 (od nowosci do 15000) i ubytek byl w zasadzie niezauwazalny. Na bagnecie moze 1/8 ubyla. Nie dolewalem ani kropelki.
Optima 2.0 DOHC Pb, manual, wersja L, sedan, white pearl, 2017
Piotrek
Posty: 1400
Rejestracja: 16 paź 2017, 11:00
model samochodu: Kia Optima
Lokalizacja: Łańcut

Re: Wymiana oleju

Post autor: Piotrek »

Dzięki za informację. Wygląda na to że mój egzemplarz jest albo na dotarciu I przez to lubi olej albo styl jazdy (95% autostrada) sprawił że po 4000km olej mam w połowie bagnetu.
Kia Optima L DOHC 2.0 Pb
Marcin
Posty: 404
Rejestracja: 12 gru 2016, 13:04
model samochodu: Optima 2017 2.0DOHC

Re: Wymiana oleju

Post autor: Marcin »

A w "polowie" bagnetu, to nie jest przypadkiem stan wyjsciowy? Mam na mysli na mniej wiecej na wysokosci pomiedzy MIN i MAX, ewentualnie 3/4. Nie powinno sie zalewac do MAXa.
Natomiast fakt – tutaj juz SEB, ktory lubi przycisnac slusznie zauwazyl, silnik z pewnoscia bierze wiecej oleju jesli jest pilowany na wyzszych obrotach/predkosciach przez dlugi okres czasu (np. autostrada wlasnie).
Optima 2.0 DOHC Pb, manual, wersja L, sedan, white pearl, 2017
Piotrek
Posty: 1400
Rejestracja: 16 paź 2017, 11:00
model samochodu: Kia Optima
Lokalizacja: Łańcut

Re: Wymiana oleju

Post autor: Piotrek »

Mój egzemplarz był zalany "pod korek" - sprawdzałem przed odbiorem. A co do piłowania to czy 3600 rpm się do takowego zalicza ciężko mi powiedzieć. Przypuszczam jednak, że to tu leży powód wiekszego zapotrzebowania na olej.
Kia Optima L DOHC 2.0 Pb
Seb
Posty: 1231
Rejestracja: 18 lut 2016, 18:28
model samochodu: Była KIA Optima L 2016 sedan 2,0PB manual
Jest Superb 2.0TSI
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Wymiana oleju

Post autor: Seb »

Jak miałeś zalany pod korek to niedobrze bo jest teoria wg której olej wytwarza ciśnienie które niszczy uszczelnienia, tak w skrócie. Mnie zastanowił poziom oleju przy 7kkm bo było 1/2 bagnetu, później 1/4. ASO dolało 1,0l i tak jeździłem do 15kkm. Kontrolka nie zaświeciła mi się, po prosu nawyk po poprzednim aucie. Od tego czasu nie sprawdzam, nie dolewam i na 15kkm wystarcza mimo mojego stylu jazdy.
Pisał Sebastian
była KIA Optima L 2016 sedan 2,0PB manual
jest Superb 2.0TSI 140kW
Piotrek
Posty: 1400
Rejestracja: 16 paź 2017, 11:00
model samochodu: Kia Optima
Lokalizacja: Łańcut

Re: Wymiana oleju

Post autor: Piotrek »

To może inaczej. Jak odbierałem samochód bagnet był cały mokry. Jednak olej miał taką barwę, że nie byłem w stanie na 100% określić jaki jest poziom. Po 2000km sprawdziłem ponownie. Wtedy już barwa oleju była bardziej wyrazista I wskazywała poziom 3/4. Przy 4000km sprawdziłem jeszcze raz I zobaczyłem olej w połowie bagnetu.

W poprzednim samochodzi olej dolewałem co 1200-1500km (czyli co tydzień). Na początku wystarczyło dolać 100ml, pod koniec 300-400ml, więc nauczony doświadczeniem I tu sprawdzam. Optima nie ma turbiny, więc zapotrzebowanie na olej powinno być mniejsze niż w moim poprzednim aucie, niemniej z przyzwyczajenia sprawdzam jak się sprawy mają.
Jak zauważyłem ubytek dzwoniłem do ASO I usłyszałem, że w początkowym etapie eksploatacji takie zużycie jest normalne bo silnik się układa.
Zobaczę jak sytuacja będzie się rozwijać.
Kia Optima L DOHC 2.0 Pb
Marcin
Posty: 404
Rejestracja: 12 gru 2016, 13:04
model samochodu: Optima 2017 2.0DOHC

Re: Wymiana oleju

Post autor: Marcin »

Jedno jest pewne – sprawdzaj poziom oleju regularnie, skoro cos cie niepokoi. W instrukcji jest napisane, ze kierowca ma obowiazek sprawdzic olej co - uwaga - kazde tankowanie. Ewentualne zajechanie silnika (pfu pfu) spowodowane brakiem oleju moze byc ciezka przeprawa w ASO, ktore moze wytykac, ze powinienes sprawdzac poziom oleju co te 750km.

Generalnie, problemow z braniem oleju w tych silnikach nie widzialem nigdy, wiec moze faktycznie u Ciebie taka sytuacja sie unormuje niebawem i bedzie OK.
Optima 2.0 DOHC Pb, manual, wersja L, sedan, white pearl, 2017
Piotrek
Posty: 1400
Rejestracja: 16 paź 2017, 11:00
model samochodu: Kia Optima
Lokalizacja: Łańcut

Re: Wymiana oleju

Post autor: Piotrek »

Gdzieś na tym forum widziałem wpis, że benzyniaki potrafią wessać i 400ml oleju na 100km. Nie pamiętam tylko w którym to było wątku (chyba o sportku pierwszej generacji). Niemniej poziom oleju sprawdzał będę :)
Kia Optima L DOHC 2.0 Pb
devil1234
Posty: 176
Rejestracja: 26 kwie 2017, 11:42
model samochodu: Optima GT
Venga

Re: Wymiana oleju

Post autor: devil1234 »

Piotrek pisze:Gdzieś na tym forum widziałem wpis, że benzyniaki potrafią wessać i 400ml oleju na 100km. Nie pamiętam tylko w którym to było wątku (chyba o sportku pierwszej generacji). Niemniej poziom oleju sprawdzał będę :)
Poczytaj instrukcje. Np. w moje śp. Hondzie dopuszczalny ubytek oleju wynosił 800ml / 1000 km.
Natomiast w obecnej Maździe... 1200ml / 1000 km.

Aczkolwiek gdyby mi zaczęło brać 10-krotnie mniej niż dopuszczają normy to chyba brałbym się za remont silnika
Kia Optima SW GT + TECH - 2017
Kia Venga 1.6 M+Smart - 2018
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Optima”