Wymiana oleju

forum użytkowników modelu Optima
Awatar użytkownika
bidżej
Posty: 471
Rejestracja: 25 lip 2017, 13:40
model samochodu: Optima SW GT
Lokalizacja: Augsburg

Re: Wymiana oleju

Post autor: bidżej »

tośmy pogadali :D
KIA Optima SW GT (2017)
+tech +panorama
chudy
Posty: 528
Rejestracja: 27 lut 2017, 00:27
model samochodu: Optima SW GTLine
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wymiana oleju

Post autor: chudy »

ja tam kupuje tylko w serwisie prosto z beczki producenta :)

https://www.youtube.com/watch?v=_4FVBVROQLE
SW GTLine Black & SW GT Black
Seb
Posty: 1231
Rejestracja: 18 lut 2016, 18:28
model samochodu: Była KIA Optima L 2016 sedan 2,0PB manual
Jest Superb 2.0TSI
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Wymiana oleju

Post autor: Seb »

chudy grabisz sobie ;) Chcesz mi koniecznie popsuć dzień ;)
Pisał Sebastian
była KIA Optima L 2016 sedan 2,0PB manual
jest Superb 2.0TSI 140kW
Deniorek
Posty: 57
Rejestracja: 16 paź 2016, 20:24
model samochodu: KIA Optima GT

Re: Wymiana oleju

Post autor: Deniorek »

No i nalali dzisiaj mi do 2.0 T-GDI: LOTOS QUAZAR K/FE 5W30, czyli coś takiego:
http://www.lotos.pl/321/p,446,c,461/module?dm=1

Faktycznie spełnia wszystkie opisane normy przez KIA. Pomijając te marketingowe umowy ("zalecane przez KIA"), czym oleje np. Motula o tej samych właściwościach są lepsze?

Swoją drogą myślałem, że ASO przycina na oleju. Ale patrząc na to ile dałbym za ten sam olej w zaufanym źródle w sieci, a beczkowe rozlanie w ASO, wychodzi niemal do złotówki tyle samo (no może jakbym sam przywiózł to jeszcze mi z pół litra by zostało, ale nie wiadomo na co bym zużył ;) ).
Seb
Posty: 1231
Rejestracja: 18 lut 2016, 18:28
model samochodu: Była KIA Optima L 2016 sedan 2,0PB manual
Jest Superb 2.0TSI
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Wymiana oleju

Post autor: Seb »

Na nic ta resztka zostaje. Z poprzedniego przeglądu mi zostało i teraz też.
Pisał Sebastian
była KIA Optima L 2016 sedan 2,0PB manual
jest Superb 2.0TSI 140kW
chudy
Posty: 528
Rejestracja: 27 lut 2017, 00:27
model samochodu: Optima SW GTLine
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wymiana oleju

Post autor: chudy »

Deniorek pisze: czym oleje np. Motula o tej samych właściwościach są lepsze?
w niczym, dlatego nie ma sensu ;) , a jak jeszcze masz pakiet serwisowy to już zupełnie bez sensu
SW GTLine Black & SW GT Black
Awatar użytkownika
bidżej
Posty: 471
Rejestracja: 25 lip 2017, 13:40
model samochodu: Optima SW GT
Lokalizacja: Augsburg

Re: Wymiana oleju

Post autor: bidżej »

nie zgodziłbym się. To tak jakby na pytanie czy wino za 5 złotych czymś się różni od tego za 50 odpowiedzieć, że w sumie niczym, bo jednym i drugim się natrzepiesz. Norma to jedno (zmierzona w laboratorium na nowym oleju i heja), a zachowanie po jakimś czasie i przebiegu od zalania, czy wszelkie inne właściwości poza lepkością określoną w normie, a związane z czystością albo zawartością dodatków (np. własności myjące) to drugie.
Generalnie miałem okazję przetestować parę różnych olejów, o lepkości 5w30, od Lotosa, przez Shella, Castrola, Mobila po Motula, wszystkie w 1, trochę dłubniętym samochodzie. Moje zdanie jest takie: w na tej liście wszystko do Castrola włącznie to lipa.
Po 5-7kkm robią się rzadkie, czarne i śmierdzące i w wysokich temperaturach nie dają rady przy mocniejszym obciążeniu silnika. Ok, niby nie każdy i nie zawsze jest w stanie doprowadzić olej do granicy wytrzymałości, szczególnie jak użytkuje auto spokojnie i "normalnie", ale ja wolę dać 50-100 zł więcej za olej raz na wymianę, niż kiedyś słuchać szklanek albo martwić się spalaniem oleju.
KIA Optima SW GT (2017)
+tech +panorama
MrAdamo
Posty: 79
Rejestracja: 26 lut 2017, 20:46

Re: Wymiana oleju

Post autor: MrAdamo »

W moim aucie po zalaniu Lotosem od razu zaczął "grać" łańcuch rozrządu. Po wymianie na olej sprawdzonej przeze mnie marki ( jeżdżę na nim od kilku lat ) cisza i spokój.
Kia Optima SW GT Gravity Blue
chudy
Posty: 528
Rejestracja: 27 lut 2017, 00:27
model samochodu: Optima SW GTLine
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wymiana oleju

Post autor: chudy »

bidżej pisze:nie zgodziłbym się. To tak jakby na pytanie czy wino za 5 złotych czymś się różni od tego za 50 odpowiedzieć, że w sumie niczym, bo jednym i drugim się natrzepiesz. Norma to jedno (zmierzona w laboratorium na nowym oleju i heja), a zachowanie po jakimś czasie i przebiegu od zalania, czy wszelkie inne właściwości poza lepkością określoną w normie, a związane z czystością albo zawartością dodatków (np. własności myjące) to drugie.
Generalnie miałem okazję przetestować parę różnych olejów, o lepkości 5w30, od Lotosa, przez Shella, Castrola, Mobila po Motula, wszystkie w 1, trochę dłubniętym samochodzie. Moje zdanie jest takie: w na tej liście wszystko do Castrola włącznie to lipa.
Po 5-7kkm robią się rzadkie, czarne i śmierdzące i w wysokich temperaturach nie dają rady przy mocniejszym obciążeniu silnika. Ok, niby nie każdy i nie zawsze jest w stanie doprowadzić olej do granicy wytrzymałości, szczególnie jak użytkuje auto spokojnie i "normalnie", ale ja wolę dać 50-100 zł więcej za olej raz na wymianę, niż kiedyś słuchać szklanek albo martwić się spalaniem oleju.
No widzisz znowu inne zdanie mamy :) - ale no offence, tylko wyjaśnię ;)
oczywiście że wino za 5 zł różni się od tego za 50 zł - co najmniej ceną czy czymś więcej ? Nie będę pisał esejów o tym jak kilku somelierów warszawskich dało dużo wyższe oceny winom z biedronki od win ze znanej sieci sklepików winnych z dużą różnicą cenową - ale to nie o tym :)

jeśli chodzi o oleje to widzisz ja mam wręcz przeciwne doświadczenia, od lat siedzę w motoryzacji, od renowacji aut poprzez wyścigi amatorskie do profesjonalnych sportów motoryzacyjnych i niezależnie od marki olejów i tego czy mowa o wyczynowych olejach czy zwykłych - liczą się parametry oleju i to czy nie jest z lewego źródła i jakiejś kiepskiej jakości, ale tu jeśli mowa o Lotosie czy Motulu to ten sam cyrk. Papka marketingowa i powtarzane legendy które stają się prawdą doprowadziły właśnie do takich opowieści u amatorów. Zresztą sam kiedyś słyszałem od mechanika, że jakiś tam olej jest „gówniany” bo po 2 tysiącach km zrobił się czarny - co akurat w przypadku silników diesla jest zupełnie normalne bo sadza przedostaje się do oleju i właśnie doby olej dieslowy wiążę ją w sobie ściągając z powierzchni trących, czyli kiepski będzie miał swój kolor, a dobry zrobi się czarny - no i jak takie głupoty powtarzają mechanicy to ja nie mam pytań.
Dużo bym mógł opowiadać o różnych historiach z olejami, ale to bez sensu bo w naszym kraju już taka tradycja, że każdy jest „lekarzem", "trenerem piłki nożnej”, czy „mechanikiem”
Reasumując - z doświadczenia motoryzacyjnego powiem tyle, że oleje z odpowiednimi parametrami w ramach podobnej półki cenowej są takie same i nie ma co kombinować ;)
SW GTLine Black & SW GT Black
Awatar użytkownika
bidżej
Posty: 471
Rejestracja: 25 lip 2017, 13:40
model samochodu: Optima SW GT
Lokalizacja: Augsburg

Re: Wymiana oleju

Post autor: bidżej »

no ale Motul raczej nie jest z tej samej półki cenowej co Lotos, różnica w cenie to jakieś ~1.5x - a o to porównanie się tu rozchodzi... ;)
KIA Optima SW GT (2017)
+tech +panorama
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Optima”