Kia Optima spalanie

forum użytkowników modelu Optima
Piotrek
Posty: 1400
Rejestracja: 16 paź 2017, 11:00
model samochodu: Kia Optima
Lokalizacja: Łańcut

Re: Spalanie L/100km

Post autor: Piotrek »

Przy przebiegach jakie robię na każdym tankowaniu w kieszeni zostaje mi 120-150pln, a tankuję minimum 3 razy w tygodniu. Więc nawet jak coś padnie to I tak powinienem wyjśc na plus, a przynajmniej na zero 8-)

Co do instalacji salonowych to w KIA tylko Picanto I RIO mają taka opcję. W i40 nigdy gazu fabrycznego nie było, bo tam jest od zawsze GDI pod maską, a Hyundai w Polsce (w przeciwieństwie do niemieckiego) nie ma podpisanej umowy z Prinsem, więc nie ma instalacji LPG w ofercie.
Jedynym pojazdem segment D, w którym mógłbym mieć LPG jest Ford Mondeo 1.6 (I chyba już 2.0) Ecoboost. Tam instalacja Prinsa kosztuje 8900pln, ale ani kropli Pb do niej nie potrzeba I jest gwarancja 2 lata lub 150k km (w zależności co nastąpi szybciej).
Kolejnym pojazdem jest Opel Insignia poprzedniej generacji z silnikiem 1.4 turbo (140hp). Tam była montowana instalacja klasyczna.

Innych przedstawicieli segment D z LPG montowanym w ASO nie ma (przerabiałem temat dogłębnie przed zakupem optimy).
Kia Optima L DOHC 2.0 Pb
szymel72
Posty: 6
Rejestracja: 12 lis 2018, 21:03
model samochodu: Optima

Re: Spalanie L/100km

Post autor: szymel72 »

Witam , mam problem w mojej optimie spalanie pokazane jest w mpg czy da się to zmienić na.litry . Auto z uk
Piotrek
Posty: 1400
Rejestracja: 16 paź 2017, 11:00
model samochodu: Kia Optima
Lokalizacja: Łańcut

Re: Spalanie L/100km

Post autor: Piotrek »

Jeśli nie masz takiej możliwości w menu między zegarami to się nie da. Polecam śledzić wątek: http://forum.kia-motors.pl/viewtopic.php?f=21&t=2016
Kia Optima L DOHC 2.0 Pb
umbro
Posty: 133
Rejestracja: 03 paź 2017, 20:46
model samochodu: optima

Re: Spalanie L/100km

Post autor: umbro »

Nie da się zmienić spalania do l/100 bez zmiany softu. Ja sobie to odpuściłem, jakoś mi to nie przeszkadza.

A co do LPG to z LPG jest tak, że jak mieszkasz na wsi lub w nie dużym mieście to jest to super sprawa, natomiast jeśli mieszkasz w większym mieście to jesteś niemal zmuszony do parkowania na podziemnych parkingach , a tam LPG ma zakaz wjazdu. Dla mnie osobiście z tego powodu LPG odpada.
p.s
Co prawda znajdują się cwaniaki, którzy ten zakaz ignorują ale to do czasu, aż się coś stanie. Wówczas jedyne co im zostanie to pakować walizki i uciekać do Australii ;)
Kia Optima 2013 SXL , 2.0 T-GDI 278KM
jabolkg
Posty: 27
Rejestracja: 01 sie 2018, 12:30
model samochodu: Kia Optima GT

Re: Spalanie L/100km

Post autor: jabolkg »

umbro pisze:Nie da się zmienić spalania do l/100 bez zmiany softu. Ja sobie to odpuściłem, jakoś mi to nie przeszkadza.

A co do LPG to z LPG jest tak, że jak mieszkasz na wsi lub w nie dużym mieście to jest to super sprawa, natomiast jeśli mieszkasz w większym mieście to jesteś niemal zmuszony do parkowania na podziemnych parkingach , a tam LPG ma zakaz wjazdu. Dla mnie osobiście z tego powodu LPG odpada.
p.s
Co prawda znajdują się cwaniaki, którzy ten zakaz ignorują ale to do czasu, aż się coś stanie. Wówczas jedyne co im zostanie to pakować walizki i uciekać do Australii ;)
Otóż drobny problem z tymi tzw "zakazami" polega na tym, że są totalnie nielegalne, w polskim prawodawstwie nie ma nawet takiego znaku jak zakaz dla pojazdów zasilanych LPG ;)
Czarne GT w sedanie
umbro
Posty: 133
Rejestracja: 03 paź 2017, 20:46
model samochodu: optima

Re: Spalanie L/100km

Post autor: umbro »

jabolkg pisze:
umbro pisze:Nie da się zmienić spalania do l/100 bez zmiany softu. Ja sobie to odpuściłem, jakoś mi to nie przeszkadza.

A co do LPG to z LPG jest tak, że jak mieszkasz na wsi lub w nie dużym mieście to jest to super sprawa, natomiast jeśli mieszkasz w większym mieście to jesteś niemal zmuszony do parkowania na podziemnych parkingach , a tam LPG ma zakaz wjazdu. Dla mnie osobiście z tego powodu LPG odpada.
p.s
Co prawda znajdują się cwaniaki, którzy ten zakaz ignorują ale to do czasu, aż się coś stanie. Wówczas jedyne co im zostanie to pakować walizki i uciekać do Australii ;)
Otóż drobny problem z tymi tzw "zakazami" polega na tym, że są totalnie nielegalne, w polskim prawodawstwie nie ma nawet takiego znaku jak zakaz dla pojazdów zasilanych LPG ;)
Jakis czas temu byla glosna sprawa na kozanowie we Wroclawiu, gdzie facet wjechal z LPG do garazu pewnej spoldzielni i spowodowal pozar. Dostal pozew od spoldzielni i osob prywatnych na laczna kwote 1,5 mln zl.

Co do znaku sie spierac nie bede ale z pewnoscia regulaminy wiszace na scianie przed wjazdem na kazdy publiczny parking sa jak najbardziej wiazace.
Kia Optima 2013 SXL , 2.0 T-GDI 278KM
chudy
Posty: 528
Rejestracja: 27 lut 2017, 00:27
model samochodu: Optima SW GTLine
Lokalizacja: Warszawa

Re: Spalanie L/100km

Post autor: chudy »

jabolkg pisze:
umbro pisze:Nie da się zmienić spalania do l/100 bez zmiany softu. Ja sobie to odpuściłem, jakoś mi to nie przeszkadza.

A co do LPG to z LPG jest tak, że jak mieszkasz na wsi lub w nie dużym mieście to jest to super sprawa, natomiast jeśli mieszkasz w większym mieście to jesteś niemal zmuszony do parkowania na podziemnych parkingach , a tam LPG ma zakaz wjazdu. Dla mnie osobiście z tego powodu LPG odpada.
p.s
Co prawda znajdują się cwaniaki, którzy ten zakaz ignorują ale to do czasu, aż się coś stanie. Wówczas jedyne co im zostanie to pakować walizki i uciekać do Australii ;)
Otóż drobny problem z tymi tzw "zakazami" polega na tym, że są totalnie nielegalne, w polskim prawodawstwie nie ma nawet takiego znaku jak zakaz dla pojazdów zasilanych LPG ;)
Nie wiem czy są legalne, ale jakieś 8 lat temu u mnie w garażu z zakazem wjazdu dla LPG zapaliła się Zafira w gazie, osmalony został jakiś samochód obok, ściany, trochę jakiś kabli i rur. Konieczna była sprawa sądowa wspólnota mieszkaniowa vs właściciel zafiry. Wspólnota wygrała, koszty dla gościa z tego co pamiętam 180 tysięcy, płacił za akcję gaśniczą, za remont garażu i za uszkodzony samochód sąsiada. Po tamtej akcji zdażyło się ze 2 razy odcholowanie z garażu na parking straży miejskiej aut od których było czuć gaz (ochrona wzywała), przyjemność z tego co kojarzę 470 zł
Tak więc ten tego - czy jest znak czy nie, odcholowują i sprawy przegrywają, m.in. ja też dlatego w wawie nie mam aut w gazie.
SW GTLine Black & SW GT Black
marcus1212
Posty: 67
Rejestracja: 05 lip 2018, 14:23

Re: Spalanie L/100km

Post autor: marcus1212 »

Jakiekolwiek auto by się zapaliło, czy to w Pb/ON to oczywiste że poszkodowani pójdą do sądu po pieniądze, bo dlaczego nie... Inna sprawa czy odholowanie auta od którego "czuć" jest zgodne z prawem. Ciekawe czy gdyby właściciel poszedł do sądu z ochroną i strażą miejską czy by wygrał. Ale wiadomo że nikt dla 500 zł nie będzie się sądził.
KIA OPTIMA 2.0 Pb CVVL MT L 2018 SW
umbro
Posty: 133
Rejestracja: 03 paź 2017, 20:46
model samochodu: optima

Re: Spalanie L/100km

Post autor: umbro »

marcus1212 pisze:Jakiekolwiek auto by się zapaliło, czy to w Pb/ON to oczywiste że poszkodowani pójdą do sądu po pieniądze, bo dlaczego nie... Inna sprawa czy odholowanie auta od którego "czuć" jest zgodne z prawem. Ciekawe czy gdyby właściciel poszedł do sądu z ochroną i strażą miejską czy by wygrał. Ale wiadomo że nikt dla 500 zł nie będzie się sądził.

Nie rozumiesz, podstawą roszczeń tej wspólnoty nie był fakt, że kogoś auto wznieciło pożar, a zignorowanie właściciela pojazdu regulaminu garażu, który wyraźnie mówił, że samochody z LPG nie mogą tam parkować , bowiem stwarzają zagrożenie. Jest to związane z brakiem przystosowania wentylacji w takich garażach. Istnieją tam proste zapisy, które przerzucają odpowiedzialność za potencjalny pożar i koszty usuwania szkód na osobę, która nie stosuje się regulaminu - prosta zasada, korzystasz ? To akceptujesz warunki. Tu nie ma z czym polemizować- facet dostał pozwami i przegrał. To powinna być przestroga dla wszystkich innych kierowców z LPG.

Natomiast problem powinien być rozwiązany systemowo - po prostu prawo budowlane powinno być zmienione, tak aby nakładało na właścicieli takich garaży obowiązek przystosowania ich wentylacji pod auta LPG. W Polsce dla oszczędności robi się takie buble budowlane. Dla przykładu we Wrocławiu największe podziemne parkingi nie obsługują LPG - są znaki z zakazami i domyślam się, ze o ile taka mała wspólnota może sobie pozwolić na brak fachowej wiedzy prawnej to jednak miasto wojewódzkie z pewnością wie co robi i te zakazy nie są atrapami.

Szkoda, bo LPG to same plusy- ekologia, mniejsze spalanie, oszczędności. Nie jestem jego przeciwnikiem, natomiast w obecnej formie nie mogę sobie pozwolić na samochód z LPG.
Ostatnio zmieniony 14 lis 2018, 21:12 przez umbro, łącznie zmieniany 2 razy.
Kia Optima 2013 SXL , 2.0 T-GDI 278KM
umbro
Posty: 133
Rejestracja: 03 paź 2017, 20:46
model samochodu: optima

Re: Spalanie L/100km

Post autor: umbro »

Jeszcze tak nawiasem pisząc, wspólnoty mieszkaniowe maja różnego rodzaju ubezpieczenia od pożarów,zalania części wspólnych. To, że komuś się zapali samochód to nie jest powód do tego, aby wspólnota go po sądach ciągała,bo dostaną kasę od ubezpieczyciela - chyba, że będą ku temu inne powody jak np. zignorowanie regulaminu zakazującego parkowania autom z LPG. Wówczas pewnie ubezpieczyciel odmówi wypłaty środków i wspólnota , aby pokryć straty idzie do sądu z właścicielem pojazdu z LPG. Fakt, że takie znaki nie istnieją - ale zapisy w regulaminie Twojego obiektu to już inna kwestia.

Także, sory w takim kraju żyjemy - prawo budowlane ma luki , gdyby ktoś zrobił to z głową to dziś mielibyśmy wymóg odpowiedniej wentylacji garaży, a tak właściciele chcąc oszczędzić wolą zainwestować w dobrych prawników i zrobiony na odczepne pseudo znak zakazu LPG.
Kia Optima 2013 SXL , 2.0 T-GDI 278KM
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Optima”