Drugi komplet kół - czujniki TPMS

forum użytkowników modelu Optima
Piotrek
Posty: 1400
Rejestracja: 16 paź 2017, 11:00
model samochodu: Kia Optima
Lokalizacja: Łańcut

Re: Drugi komplet kół - czujniki TPMS

Post autor: Piotrek »

W drugi komplet felg nie warto inwestować - za pieniądze wydane na felgi zrobisz przekładke na wiosnę i jesienią przez przynajmniej 8 lat i ewentualnie felgi polakierujesz gdyby uległy uszkodzeniu. No chyba że jesteś estetą, masz trochę gotówki i chcesz mieć 2 komplety kół bo miałeś tak zawsze. W takim wypadku warto zainwestować w drugi zestaw na lato. 18" felgi w wersji takiej jak prezentował bidżej w osobnym wątku sprawiają, że optima wygląda kozacko 8-) Reasumując to Twój wybór i Twoja kalkulacja :D
Kia Optima L DOHC 2.0 Pb
kysior
Posty: 139
Rejestracja: 15 sty 2018, 21:51

Re: Drugi komplet kół - czujniki TPMS

Post autor: kysior »

Dokładnie. Z ekonomicznego punktu widzenia sensu nie ma. Plus jest taki, że w razie "w" zejdziesz do garażu i przerzucisz koła jak nagle spadnie śnieg, nie będziesz musiał stać w kolejkach, czy myśleć, żeby umawiać się wcześniej.
Minus, poza ekonomią, jest też taki, że mając dwa komplety kół ni będziesz ich pewnie regularnie wyważał. A tak, masz wyważenie co pół roku :)

Jak poprzednik napisał - Twoje pieniądze, Twój wybór. Plusy ma jedno i drugie rozwiązanie. Minusy też.

PS. Jako jeden, ekstremalny plus drugiego kompletu felg mogę przytoczyć przypadek mojego kolegi. Ukradli mu koła z samochodu. Miał AC, ale na szybko po prostu założył drugi komplet kół ;) Czego oczywiście nikomu nie życzę.
Awatar użytkownika
bidżej
Posty: 471
Rejestracja: 25 lip 2017, 13:40
model samochodu: Optima SW GT
Lokalizacja: Augsburg

Re: Drugi komplet kół - czujniki TPMS

Post autor: bidżej »

w tej kalkulacji brakuje jeszcze jednej rzeczy - samych czujnikow, ktore przy przekladaniu opon stosunkowo latwo uszkodzic. Moze sie zdarzyc, ze przez te pare sezonow nic sie nie stanie, ale jak w tym czasie padnie 2, to sumy sie przestaja zgadzac.
Generalnie ciezko jednoznacznie stwierdzic....
KIA Optima SW GT (2017)
+tech +panorama
kysior
Posty: 139
Rejestracja: 15 sty 2018, 21:51

Re: Drugi komplet kół - czujniki TPMS

Post autor: kysior »

Teoretycznie za uszkodzone podczas przekładki czujniki powinien odpowiadać wulkanizator. Praktyka jest jednak różna...
chudy
Posty: 528
Rejestracja: 27 lut 2017, 00:27
model samochodu: Optima SW GTLine
Lokalizacja: Warszawa

Re: Drugi komplet kół - czujniki TPMS

Post autor: chudy »

może mam wyjątkowe szczęście, ale nigdy nie zdażyło mi się uszkodzenie czujnika przy zmianie opon ;)
SW GTLine Black & SW GT Black
devil1234
Posty: 176
Rejestracja: 26 kwie 2017, 11:42
model samochodu: Optima GT
Venga

Re: Drugi komplet kół - czujniki TPMS

Post autor: devil1234 »

Ja mam dwa komplety. Powodów jest kilka. Oryginalne dostałem 18 na lato. Na zimę celowo kupiłem 17 głównie z uwagi na komfort jazdy. Oczywiście felgi i czujniki. Trochę to kosztowało zwróci się czy nie zwróci... nie kalkulowałem. W pozostałych autach zawsze jak zmieniałem to musiałem się umawiać z 2tygodniowym wyprzedzeniem, a potem tego dnia mi coś wypadło czy jakiś wyjazd służbowy, potem umawianie od początku i czekanie. I tak w sumie 4 razy w roku (przy dwóch samochodach). Teraz mam ten komfort, że zmienię opony kiedy będę chciał w garażu (w największe mrozy mam tu +8C) i nie muszę rezerwować sobie żadnych terminów. Ewentualna nagła zima też mnie nie zaskoczy ;) Fakt, że po jakiś 8 latach opony będą do wyrzucenia, ale felgi i czujniki zostaną i będą jeszcze miały jakąś wartość przy ewentualnej sprzedaży.

Są zwolennicy i przeciwnicy drugiego kompletu. Plusy i minusy wypisaliśmy w ostatnich postach.
Kia Optima SW GT + TECH - 2017
Kia Venga 1.6 M+Smart - 2018
Awatar użytkownika
bidżej
Posty: 471
Rejestracja: 25 lip 2017, 13:40
model samochodu: Optima SW GT
Lokalizacja: Augsburg

Re: Drugi komplet kół - czujniki TPMS

Post autor: bidżej »

chudy, mi dopiero ostatnio się zdarzyło, ale akurat na innym aucie. No i w zasadzie został uszkodzony wentyl, ale że on jest zintegrowany z TPMS, to buba.
KIA Optima SW GT (2017)
+tech +panorama
Awatar użytkownika
Prezes76
Posty: 101
Rejestracja: 13 cze 2017, 21:30
model samochodu: KIa Optima Gravity Blue 1.7CRDi 141KM 7DCT GT Line + Technologiczny+Panorama
Lokalizacja: Konin

Re: Drugi komplet kół - czujniki TPMS

Post autor: Prezes76 »

:shock: :shock: :shock:
Kia Optima GT Line Sedan 1,7Crdi 7DCT Gravity Blue + Pakiet Technologiczny + Panorama Dach(2017r)
chudy
Posty: 528
Rejestracja: 27 lut 2017, 00:27
model samochodu: Optima SW GTLine
Lokalizacja: Warszawa

Re: Drugi komplet kół - czujniki TPMS

Post autor: chudy »

bidżej pisze:chudy, mi dopiero ostatnio się zdarzyło, ale akurat na innym aucie. No i w zasadzie został uszkodzony wentyl, ale że on jest zintegrowany z TPMS, to buba.
No to ja odpukać puki co od kilku lat nie miałem żadnego uszkodzenia TPMS. Kiedyś też zawsze miałem po dwa komplety kół, ale teraz to szczerze z lenistwa nie chce mi się z tym bujać ;)
SW GTLine Black & SW GT Black
Awatar użytkownika
mzx
Posty: 15
Rejestracja: 07 maja 2018, 19:13
model samochodu: Optima II L SW 2.0 Pb Full Manual No Turbo 163HP Gravity Blue
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Drugi komplet kół - czujniki TPMS

Post autor: mzx »

chudy pisze:
bidżej pisze:chudy, mi dopiero ostatnio się zdarzyło, ale akurat na innym aucie. No i w zasadzie został uszkodzony wentyl, ale że on jest zintegrowany z TPMS, to buba.
No to ja odpukać puki co od kilku lat nie miałem żadnego uszkodzenia TPMS. Kiedyś też zawsze miałem po dwa komplety kół, ale teraz to szczerze z lenistwa nie chce mi się z tym bujać ;)

I właśnie dlatego pytałem o Waszą opinię bo przy rozkminie, jak do tematu 2 kompletów kół/opon podejść przy nowym aucie doszedłem do wniosku, że korzyść jest DLA MNIE tylko estetyczna. Z ekonomicznego i praktycznego MOJEGO punktu widzenia 2 komplet kół nie ma sensu. Same opony wystarczą. Okazuje się nie jestem sam w tym roku rozumowania.

Nigdy nie umawiałem się na zmianę kół w prywatym aucie w serwisie z wyprzedzeniem. Zakład w którym to robię przyjmuje klientów z marszu. 2 razy w roku jadę w wybrany sobotni ranek na zmianę i po 30 minutach mam koła zmienione i cały weekend przed sobą. 8-) . Co innego jak miałem zakład oponiarski narzucony przy najmie auta - zawsze 2 tygodnie czekania plus do godziny obsówy w stosunku do ustalonego terminu.... Do tego raz zdarzyło się że kurier nie dowiózł 2 z 4 opon.... Nigdy więcej.
Optima II (JF) 2018 L SW 2.0 CVVL 163HP Manual Gravity Blue
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Optima”