Wymiana oleju po docieraniu silnika

forum użytkowników modelu Optima
wegi
Posty: 31
Rejestracja: 06 mar 2017, 14:58
model samochodu: KIA

Wymiana oleju po docieraniu silnika

Post autor: wegi »

Cześć,

czy wymienialiście w swoich optimach olej po okresie docieraniu silnika? Ja praktycznie na jednym wyjeździe zrobiłem 2500km i zastanawiam się teraz czy wymienić olej, czy poczekać do przeglądu?

pozdr.
chudy
Posty: 528
Rejestracja: 27 lut 2017, 00:27
model samochodu: Optima SW GTLine
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wymiana oleju po docieraniu silnika

Post autor: chudy »

Te silniki są montowane "dotarte" - czasy się zmieniły i jakość wykończenia jest zupełnie inna, wymiana po docieraniu to zamierzchłe czasy. Teraz na początku się lżej jeździ żeby silnik "ułożyć", a olej wymieniasz normalnie. Oczywiście jak chcesz bardzo wymienić wcześniej to nie zaszkodzi, ale i nie pomoże ;)
SW GTLine Black & SW GT Black
Awatar użytkownika
Roo
Posty: 132
Rejestracja: 01 lut 2016, 21:01
model samochodu: Optima

Re: Wymiana oleju po docieraniu silnika

Post autor: Roo »

To zależy od podejścia. Na pewno nie zaszkodziło by wymienić przy 3.000km ( o ile pamiętam ktoś na forum tak zrobił ) Ja wymieniłem olej przy 15.000km ;)
Marcin
Posty: 404
Rejestracja: 12 gru 2016, 13:04
model samochodu: Optima 2017 2.0DOHC

Re: Wymiana oleju po docieraniu silnika

Post autor: Marcin »

Dealer zalecal zmiane oleju po 1500km, ale prawde mowiac nie wiem czy sie na to zdecuduje. Zalezy od kosztow, bo wydaje mi sie, ze to w duzej mierze jest proba wyciagniecia kilku stowek z kieszeni :)
Optima 2.0 DOHC Pb, manual, wersja L, sedan, white pearl, 2017
plbartek
Posty: 27
Rejestracja: 20 lis 2016, 15:00
model samochodu: Kia Optima SW GT-Line 1.7 crdi 7DCT + pakiet tech
Lokalizacja: małopolska

Re: Wymiana oleju po docieraniu silnika

Post autor: plbartek »

Ja wymieniłem olej przy 2500 km, olej miałem swój Castrol a filtr dał serwis. Następną wymianę planuję przy 16000 i później przy pierwszym serwisie czyli 30000 km.
Kia Optima SW GT-Line 1.7 crdi 7DCT + pakiet tech
plbartek
Posty: 27
Rejestracja: 20 lis 2016, 15:00
model samochodu: Kia Optima SW GT-Line 1.7 crdi 7DCT + pakiet tech
Lokalizacja: małopolska

Re: Wymiana oleju po docieraniu silnika

Post autor: plbartek »

Marcin pisze:Dealer zalecal zmiane oleju po 1500km, ale prawde mowiac nie wiem czy sie na to zdecuduje. Zalezy od kosztow, bo wydaje mi sie, ze to w duzej mierze jest proba wyciagniecia kilku stowek z kieszeni :)
Możesz przywieść swój olej, filtr w serwisie 49zł, wymiana gratis.
Kia Optima SW GT-Line 1.7 crdi 7DCT + pakiet tech
mileq
Posty: 33
Rejestracja: 03 mar 2017, 21:18
model samochodu: Optima L+NAV 1.7 Diesel automat

Re: Wymiana oleju po docieraniu silnika

Post autor: mileq »

W moim przypadku ASO informowało mnie, że producent zaleca wymianę oleju po przejechaniu około 3.000 km, co też i uczyniłem. Mama zamiar wymieniać olej co około 15.000 km, na pewno nie będę czekał na 30.000 km. Jakoś nie chce mi się wierzyć w oleje typu Longlife Dla własnego bezpieczeństwa i spokoju będę wymieniał znacznie szybciej.
chudy
Posty: 528
Rejestracja: 27 lut 2017, 00:27
model samochodu: Optima SW GTLine
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wymiana oleju po docieraniu silnika

Post autor: chudy »

Sory, ale bzdury opowiadacie. Producent to rekomenduje tyle ile jest w książce i na to daje gwarancje, czyli w dieslu o ile się nie mylę 24 miesiące, lub 30K - a to co słyszysz od dealera to rekomendacja jego, nie producenta, a bierze się z niewiedzy, albo chęci złapania dodatkowego grosza.

Widzę dużo silników w ramach mojego hobby i jeszcze raz - te silniki nie wymagają żadnego dotarcia i nie trzeba wymieniać żadnego oleju - one są bardzo dobrze spasowane i dotarte fabrycznie to nie lata 90-te ;)
SW GTLine Black & SW GT Black
mileq
Posty: 33
Rejestracja: 03 mar 2017, 21:18
model samochodu: Optima L+NAV 1.7 Diesel automat

Re: Wymiana oleju po docieraniu silnika

Post autor: mileq »

możliwe ze masz rację co do tego "dotarcia" silnika Ale w wymianę oleju co 30 tys.km to już jakos nie uwierzę Wprawdzie to ostatnio taki trend w prawie wszystkich markach ale większość ludzi na różnych forach pisze aby wymienić szybciej Mechanicy też tak mówią Niby jest gwarancja na 150 tys km ale moze przyjdzie mi jeździć autkiem troszkę dłużej ... W końcu dodatkowa wymiana oleju to nie jest jakiś ogromny koszt zwłaszcza wobec wartości autka
Awatar użytkownika
Roo
Posty: 132
Rejestracja: 01 lut 2016, 21:01
model samochodu: Optima

Re: Wymiana oleju po docieraniu silnika

Post autor: Roo »

Ja wychodzę z założenia że nawet najlepszy olej wymieniany co 30.000km nie będzie tak dobry dla silnika jak nawet gorszy ( tańszy ) olej, ale wymieniony co 15.000km wraz z filtrem. Oczywiście można dyskutować jeśli ktoś i tak przy przebiegu 150.000km zmieni auto lub jeździ na bardzo długich trasach to wtedy to nie ma sensu, jeśli zaś ma się auto dla siebie na dłużej to chyba jest wskazane co 15.000km :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Optima”