Nowa Kia Optima opinie

forum użytkowników modelu Optima
ecthable
Posty: 40
Rejestracja: 13 sty 2017, 17:37
Lokalizacja: Wrocław

Re: Nowa Kia Optima II - opinie

Post autor: ecthable »

Marcin pisze: Co do parowania telefonu z navi – czy ktos z was posiada iPhone'a i probowal uzywac Car Play? W demo, ktorym jezdzilem, ta funkcja nie byla jeszcze obecna i miala pojawic sie do konca zeszlego roku. Dziala, nie dziala – robi cos fajnego? :D
Akurat wczoraj rozmawiałem na ten temat z moim dealerem. Podobno wersje katalogowe na 2017 rok (prod 2016) mają od razu wgrany CarPlay, jeżeli soft jest jednak starszy to w ASO go aktualizują i carplay zaczyna śmigać. Ta GTLine którą jeździłem na teście miała jedynie android phone z lekką adnotacją o car play aczkolwiek nie mogłem tego uruchomić gdyż carplay działa jedynie na kablu. Jak natomiast to funkcjonuje w KIA to nie wiem aczkolwiek na youtubie jest kilka filmików. Co denerwuje to fakt, że carplay w Kia nie działa bezprzewodowo...
A i jeszcze jedna rzecz, w iphonie Siri musi być uruchomiona.
Kia Optima SW (2017) GT-Line 7DCT + pakiet tech (diesel)
Marcin
Posty: 404
Rejestracja: 12 gru 2016, 13:04
model samochodu: Optima 2017 2.0DOHC

Re: Nowa Kia Optima II - opinie

Post autor: Marcin »

No wlasnie interesuje mnie, czy wtedy mozna obslugiwac Siri z poziomu samochodu (przyciski na kierownicy etc.)
Optima 2.0 DOHC Pb, manual, wersja L, sedan, white pearl, 2017
ecthable
Posty: 40
Rejestracja: 13 sty 2017, 17:37
Lokalizacja: Wrocław

Re: Nowa Kia Optima II - opinie

Post autor: ecthable »

Jasne. Z tym akurat nie ma problemu. Siri działa kompletnie po uruchomieniu carplay. Zarówno w książce adresowej jak i wiadomościach domyślnie najpierw uruchamia się Siri, której można wydawać dowolne polecenia (ofc nie po pl;))
Kia Optima SW (2017) GT-Line 7DCT + pakiet tech (diesel)
Marcin
Posty: 404
Rejestracja: 12 gru 2016, 13:04
model samochodu: Optima 2017 2.0DOHC

Re: Nowa Kia Optima II - opinie

Post autor: Marcin »

Rozumiem, ale dziala pewnie dyktowanie wiadomosci, czytanie etc. Super :)
Optima 2.0 DOHC Pb, manual, wersja L, sedan, white pearl, 2017
LEO
Posty: 14
Rejestracja: 15 gru 2016, 11:28
model samochodu: KIA OPTIMA

Re: Nowa Kia Optima II - opinie

Post autor: LEO »

Wtrącę dwa grosze do dyskusji.

Pojawił się kilka postów wyżej - po raz kolejny - temat automat vs manual. Mam automat 2.0 PB i podobnie jak Seb brałem auto "w ciemno" bo nie było benzyn do testów. Miałem duże opory żeby przesiąść się z manuala na automat, a teraz oceniam to za największy atut nowego auta. Wygoda jest jednak ogromna i warta ew. dopłaty - można wreszcie jadąc autem spokojnie pić kawę i wysyłać jednocześnie sms-y (just kidding). Jak ktoś bardzo potrzebuje się pobawić to zawsze może przełączyć na tryb manualny i przerzucać biegi na drążku/manetkach (oczywiście to nie jest 1 do 1 - bo nie ma pod nogą sprzęgła). Od czasu do czasu się tym bawię, ale w praktyce to nie ma za bardzo sensu. Pedał gazu naprawdę dobrze się słucha - jak trzeba przyspieszyć to kick zawsze mocno redukuje przełożenie. Podobno w dieslu jest z tym jeszcze lepiej (7DCT). Także jeżeli ktoś się waha czy dołożyć do automatu - to warto. Jeżeli budżet nie pozwala to moim zdaniem lepiej zrezygnować z innych udogodnień. Dodam uczciwie, że jeżeli ktoś szuka wyścigówki to nie jest to odpowiednie auto (ale bez obaw mułem też nie jest). To jest auto idealne do komfortowej jazdy.

Drugim wg mnie dużym udogodnieniem jest android auto (zakładam że carplay jest analogiczny - zawsze można też zmienić telefon :) ). Owszem telefon musi być podpięty przez usb, ale nie jest to jakoś bardzo uciążliwe. Kabel mam wpięty na stałe w zamykanym schowku i wsiadając podpinam tylko telefon. Android bardzo szybko się łączy i prawie w ogóle nie zdarzają się problemy z komunikacją/połączeniem. Dodatkowo oczywiście telefon się ładuje.
Mam w telefonie wgrane kilkadziesiąt gigabajtów muzyki (karta 64gb) w związku z czym nie ma już potrzeby podłączania dodatkowego usb/ipoda z muzyką (plusem jest też, że nie walają się po całym aucie płyty CD). Dodatkowo korzystam od czasu do czasu ze Spotify przez LTE (darmowa/losowa wersja). Minusem android auto (o którym wspominałem w innym poście) jest brak możliwości wybierania muzyki na ekranie - szybko się blokuje ze względów bezpieczeństwa. Trzeba zatem wybierać głosowo - np. zagraj "nazwa wykonawcy"/"utwór", ale wtedy zwykle utwory odtwarzane są w kolejności alfabetycznej z wszystkich płyt danego wykonawcy. Trudno jest wybrać komendą głosową konkretną płytę (jeżeli jest więcej niż jedna płyta danego artysty) i do tego żeby utwory leciały w oryginalnej kolejności (co jest istotne np. przy płytach Pink Floyd, gdzie kolejność utworów ma znaczenie). Pozostaje wtedy wybór płyty bezpośrednio na telefonie, bądź zatrzymanie pojazdu, co powoduje, że ekran się nie blokuje (czego w praktyce pewnie nikt nie będzie robił).
Zaskakująco sprawnie działają komendy głosowe w nawigacji (na razie mam googlemaps, ale wkrótce ma być też dostępne Waze), odkąd mam androida, ani razu nie miałem potrzeby ręcznego wpisywania destynacji. Nawigacja bardzo dobrze pokazuje natężenie ruchu, ale minusem jest brak informacji o fotoradarach (albo ja nie umiem tego włączyć).
Połączenia telefoniczne też działają sprawnie (sygnał dzwonka mnie trochę denerwuje i chyba nie ma możliwości zmiany).
Dodatkowym bajerem jest możliwość zadawania prostych pytań, typu - ile mieszkańców ma "Miasto", jaka będzie pogoda w ..., ile lat ma dana osoba, itd. (system pobiera m.in. dane z Wikipedii). To jest oczywiście tylko bajer, ale czasami może się nawet przydać - np. raz chciałem sprawdzić kto grał na gitarze w danym zespole i dostałem odpowiedź.
ecthable
Posty: 40
Rejestracja: 13 sty 2017, 17:37
Lokalizacja: Wrocław

Re: Nowa Kia Optima II - opinie

Post autor: ecthable »

LEO pisze:Wtrącę dwa grosze do dyskusji.
Zaskakująco sprawnie działają komendy głosowe w nawigacji (na razie mam googlemaps, ale wkrótce ma być też dostępne Waze), odkąd mam androida, ani razu nie miałem potrzeby ręcznego wpisywania destynacji. Nawigacja bardzo dobrze pokazuje natężenie ruchu, ale minusem jest brak informacji o fotoradarach (albo ja nie umiem tego włączyć).
Rozumiem, że na brak fotoradarów narzekasz w Google Maps? Tam nigdy nie było info o fotoradarach i raczej nie prędko będzie. Co innego wbudowana nawigacja w Optimie. Tam ostrzeżenie o fotoradarach podobno jest i działa bardzo dobrze (ktoś w tym wątku o tym pisał).
Generalnie android auto jest lepiej obsługiwane przez samochody w kontekście dostępnych aplikacji bo tych jest po pierwsze znacznie więcej niż w carplay, a po drugie (choć tu rzecz gustu) mapy Google są najszybsze, najczęściej aktualizowane i w zasadzie na bieżąco mają update'y nowo wybudowanych dróg. Mapy w iOS to tomtom, który także jest wbudowany w Optimie.
Kia Optima SW (2017) GT-Line 7DCT + pakiet tech (diesel)
Seb
Posty: 1231
Rejestracja: 18 lut 2016, 18:28
model samochodu: Była KIA Optima L 2016 sedan 2,0PB manual
Jest Superb 2.0TSI
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Nowa Kia Optima II - opinie

Post autor: Seb »

w oryginalnej Navi jest też możliwość zgłaszania fotoradarów. W Austrii często pojawiają się ostrzeżenia na podstawie zgłoszeń innych kierowców.
Pisał Sebastian
była KIA Optima L 2016 sedan 2,0PB manual
jest Superb 2.0TSI 140kW
LEO
Posty: 14
Rejestracja: 15 gru 2016, 11:28
model samochodu: KIA OPTIMA

Re: Nowa Kia Optima II - opinie

Post autor: LEO »

ecthable

Dzięki za info - tak chodzi mi o brak fotoradarów w Google Maps. To ciekawe bo w Waze (a to też przecież od jakiegoś czasu produkt Google) pokazują fotoradary. Może przestawię się na Waze jak już zostanie dodana do Android Auto.
LEO
Posty: 14
Rejestracja: 15 gru 2016, 11:28
model samochodu: KIA OPTIMA

Re: Nowa Kia Optima II - opinie

Post autor: LEO »

Nie chcę za bardzo spamować, ale jestem ciekaw więc mimo wszystko zadam to pytanie :)
Co macie ustawione na stałe na środkowym ekranie - tym za kierownicą pomiędzy prędkościomierzem i obrotomierzem?
Ja generalnie ustawiam albo wskaźnik prędkości, albo ten ekran pokazujący chwilowe spalanie - cały czas się waham pomiędzy tymi dwoma. Ten ekran ze spalaniem trochę mnie jednak stresuje :) więc raczej go wyłączam na dłuższych trasach. Przez jakiś czas po wymianie opon na zimowe jeździłem też ze wskaźnikiem poziomu ciśnienia, ale poza tym w zasadzie nie wyświetlam tam innych danych (muzyki, nawigacji, itp.).
Marcin
Posty: 404
Rejestracja: 12 gru 2016, 13:04
model samochodu: Optima 2017 2.0DOHC

Re: Nowa Kia Optima II - opinie

Post autor: Marcin »

To juz chyba mocno zalezy od tego, czego czlowiek potrzebuje :) Ja lubie tam miec wskazania nawigacji wlaczone.
Optima 2.0 DOHC Pb, manual, wersja L, sedan, white pearl, 2017
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Optima”