Optima 2012-2014 opinie

forum użytkowników modelu Optima
gabdziol
Posty: 70
Rejestracja: 04 gru 2018, 10:01

Optima 2012-2014 opinie

Post autor: gabdziol »

Witam,
zamierzam zmienić obecne auto. Wpadła mi w oko KIA OPTIMA z powyższych roczników. Czy posiadacze tego auta mogliby odpowiedzieć na kilka pytań i ewentualnie napisać na co zwrócić uwagę przy kupnie?
- Jaki silnik szukać? Benzyna czy diesel?
- Skrzynia automatyczna czy manual? Mam na myśli to, czy nie ma problemów z automatem;
- Czy są jakieś typowe problemy tego modelu?
- Koszty utrzymania? Typowe wymiany: klocki, amortyzatory itp.
- Jak z jakością wykonania?

Wygląd auta jest bardzo ładny, środek (kokpit) również, czy nie ma problemów z elektroniką?

Dziękuję za wszelkie odpowiedzi i pomoc.
Pozdrawiam,
Paweł.
hip81
Posty: 199
Rejestracja: 08 gru 2017, 16:43
model samochodu: Kia Optima 2015 1.7 crdi 136KM

Re: Optima 2012-2014 opinie

Post autor: hip81 »

Witam,mam optime z 2015 roku (czyli po lifcie w ta ktora celujesz,srodek,kierownica,inne felgi,ale to to samo) i moge troche ci podpowiedziec.
Silnik:to zalezy od tego co oczekujesz i czym wczesniej jezdziles,jak np bmw z silnikiem 3.0 diesel to kazdy w Optimie bedzie beznadziejny,czyli za slaby,ja mialem wczesniej Mazda 6 z silnikiem wolnossacym a teraz mam 1.7crdi 136km i powiem ze jestem zadowolony i to badzo,fajnie ciagnie (turbo) i malo pali(nie czaje jak ktos mowi ze 1.7 to maly silnik,a 2.0 tdi 140km to juz ok???,przeciez to 4 km roznicy tyle co po zatankowaniu shell v power nikt tego bez hamowni nie odczuje,a jak ktos sie przejedzie to zobaczy),w Mazdzie jezdzilem jak baba czy emeryt i 9l /100 a jak przycisnelem do czerwonego pola(wtedy auto jechalo)no ale spalanie wtedy Tragrdia,do benzyny sie nie wypowiem w kii ,a w tym modelu co szukasz bedzie wolnossaca i wolna,jak kupisz jak najmlodsze np 2014 to bedziesz mial gwarancje do 2021 :D a i dieslu filtr pdf jest suchy i trzeba go poprostu co jakis czas przegonic i nie bedzie problemu,oleju nie bierze.
Skrzynia;to tak wszyscy mowia wez manual bo bezpieczniejszy i sie nie psuje,ale nie w tym modelu,nie wzielem automatu swiadonie,to nie dwusprzeglowka ja w tym nowszym modelu po 2016 roku i trochwe zaniza przyspieszenie i wecej pali, a sprzeglo chodzi super,najlepszy jaki mialem,no ale wystapil problem ze sprzrglem cos stukalo i nie moglem pojechac do Polski na swieta wielkanocne,nerwy ale wszystko wymienili na gwarancji,teraz ok.
Typowe problemy; niewiem jest gwarancja to mam w nosie,mi wymieniali oprucz wspomnianego sprzegla to lampe tyl byla zaparowana,wyciekl olej na wtrys,jakis czujnik mial walnieta uszczelke,skrzypi deska przy podszybiu,no ale wszystko ogarneli na gwarancji,jeszcze teraz zaczelo wspomaganie troche dziwnie dzialac ale jest temat to musisz poczytac,ja po swietach pojade do ASO i zobaczymy,a tak to luz ale jak pisalem nie przejmuje sie zbytnio bo gwarancja :D .
Koszty utrzymania; jak w innych takie same jak w mazda 6,insignia,mondeo itd.
Jakosc wykonanaia; jest ok ale nie oczekuj Lexusa,czasami cos skrzypnie ale barbzo rzadko i jak pisalem wyzej,podobnie jak u innych,mi sie podoba,a nieporzadane dzwieki doprowadzaja mnie do szalu :D .
Ogolnie jak piszesz, samochod inny od wszustkich,mega pojemny i nie tuzinkowy,po roku uzywania widzialem tylko 2 takie same na ulicy(mieszkam w uk) nawet klega co tylko i wylacznie BMW to jak wsiadl to powiedzial "kozak" :D ,samochod naprawde sie podoba i w tych czasach jakosci jest ok ,ale bije innych gwarancja a w tych czasach gdzie wszyscy oszczedzaja to najwazniejsza rzecz bo chcemy jezdzic a nie placic ciagle za naprawy,fajnie bo kupujac samochod kilku letni mozemy sie poczuc jak wlasciciele nowego auta bo ze wszystkim do servisu :D ,czasami mysle ze moze kupil bym co innego ale jak ktos zaglebi sie w problemach danego auta to jest masakra,no i jak cos to do Pana Stasia do warsztatu :D i 500,1000 lub 1500,mi sie podoba i jak bym zmienia to chyba na nowszy model bo Stinger to narazie nie moj zasieg ale bym z mila checia taki posiadl :D ,pozdro
zetek
Posty: 370
Rejestracja: 26 wrz 2017, 20:45
model samochodu: Kia Sorento UM 2.0CRDI 4x4 Biznes Line

Re: Optima 2012-2014 opinie

Post autor: zetek »

Ja mam 2012 2.0 CVVL w automacie. Jedyny problem u mnie to wspomaganie kierownicy, którego do końca żadne ASO nie rozwiązało. Po za tym na gwarancji wymieniana szyba przednia pękła. Po za tym uszczelniałem kamerę cofania. Tracą szczelność, ASO już dwa razy wymieniało ( poprzedni właściciel). Na sam silnik nie narzekam chociaż gównianego Lotosa wylałem bo rano słyszałem łańcuch. Sama skrzynia chodzi jak zwykły klasyk bo nim jest. Nie będzie chodzić super płynnie, ale ja nie narzekam mi się podoba. Co do spalania to nie wiem ile pali na manualu, ale dla mnie spalanie super. Przy jeździe 120km/h wystarczy 7.5l. Najmniej zeszłem (gdyż było ślisko) na S-ce 90-100 w trybie ECO 5.7l. Reszta mnie zadowala. Jedyne czego nie polecam to auta z USA. 1. były roczniki z wadliwymi silnikami 2. Elektronika jest inna i jak nawali to w ASO czekasz długooooooooooo.
optima12
Posty: 163
Rejestracja: 21 paź 2018, 08:22
model samochodu: OPTIMA 2012 2.0 Pb

Re: Optima 2012-2014 opinie

Post autor: optima12 »

Samochod mam od miesiaca 2012 2.0 benzyna, automat- XL.
Plusy:
Swietne nagłośnienie Infiniti, chociaz glosnik po stronie pasazera chyba luzny bo potrafi dziwnie zatrzeszczec.
Fajna sylwetka i wnetrze.
Minusy:
Skokowe dzialanie wspomagania,
Problemy z odpalaniem
Swist powietrza przez uszczelke od strony kierowcy
Slabo grzeje lusterko po stronie pasazera
Jakies dziwne stuki z ukladu kierowniczego przy odpalonym silniku na postoju.
Mam przeglad i jeszcze gwarancje to spróbuje to naprawic.
Kia Optima 2012r. "L" Sedan 2.0 Pb Automat
zetek
Posty: 370
Rejestracja: 26 wrz 2017, 20:45
model samochodu: Kia Sorento UM 2.0CRDI 4x4 Biznes Line

Re: Optima 2012-2014 opinie

Post autor: zetek »

Kolego stuki na postoju z zawieszenia??????????? Jeżeli chodzi o to, że jak stoisz i robisz kierownicą w lewo prawo i stuka to masz rozwalone sprzęgło wspomagania. Taki mały kawałek gumy/plastiku, który bez problemu wymienią na gwarancji. Ja już nawet się z taki zaopatrzyłem na przyszłość bo część nie występuje w sprzedaży tylko jest oznaczona FFFFF czyli tylko dla serwisu.
umbro
Posty: 133
Rejestracja: 03 paź 2017, 20:46
model samochodu: optima

Re: Optima 2012-2014 opinie

Post autor: umbro »

zetek pisze:. Jedyne czego nie polecam to auta z USA. 1. były roczniki z wadliwymi silnikami 2. Elektronika jest inna i jak nawali to w ASO czekasz długooooooooooo.
Pisałem już o tym w innym wątku ale napiszę tu to jeszcze raz, abyście przestali w końcu straszyć ludzi wersjami z USA.

Do poczytania o wadliwych silnikach:
https://static.nhtsa.gov/odi/rcl/2017/R ... 4-2355.PDF

2% z pośród 618 tys aut - tyle wynosi liczba ogólnie wadliwych silników 2.0T,2.4 GDI pośród Optim, Sorento i Sportage.
Musiałbyś mieć mega pecha , aby na taką sztukę trafić po za tym zawsze przed zakupem możesz sprawdzić czy przeszedł akcje serwisową, jeśli tak to jesteś spokojny, a jeśli nie to nadal to w zasadzie niczego nie oznacza ale możesz sobie w takim wypadku odpuścić zakup i nie ryzykować.

Ja mam wersję z USA 2013 SXL 278KM benzyna z Turbo w automacie, wyposażenie jest dużo bogatsze niż w wersjach UE, jakość wykończenia - szczególnie w środku jest mega. Auto wychodziło na pięknych chromowanych felgach 18" - generalnie prezentuje się tak, że dosłownie ludzie się na ulicy obracają. (wklejam zdjęcie)

Jeśli chodzi o moc to jest to rewelacja to autko to istna rakieta na kółkach -, natomiast to co mają europejskie optimy (136 KM w dieslu :lol: , czy benzyny bez Turbo to jest śmiech na sali - te silniki są za słabe do tak dużego i ciężkiego auta. (Poprawili to dopiero w następnej generacji Optim, dodając wreszcie silniki odpowiednie do takiej masy i gabarytów)

Z minusów - miałem kilka dziwnych mankamentów i niedomagań ale z biegiem czasu udało się z większością poradzić - nic generalnie strasznego czy kosztownego.

Jak widzisz auto z USA ma swoje plusy i minusy - ja Ci zdecydowanie polecam .
Załączniki
IMG_1001.JPG
IMG_1001.JPG (457.94 KiB) Przejrzano 11178 razy
IMG_7766.JPG
IMG_7766.JPG (984.21 KiB) Przejrzano 11178 razy
IMG_7763.JPG
IMG_7763.JPG (454.13 KiB) Przejrzano 11178 razy
Kia Optima 2013 SXL , 2.0 T-GDI 278KM
zetek
Posty: 370
Rejestracja: 26 wrz 2017, 20:45
model samochodu: Kia Sorento UM 2.0CRDI 4x4 Biznes Line

Re: Optima 2012-2014 opinie

Post autor: zetek »

Nikt nikogo nie straszy. Po prostu moim zdaniem więcej niż 2 % po w USA i Korei zrobili na to akcję serwisową. W sumie mam jednego znajomego co ma wersje USA i zaczynaja się problemy ( przypuszczalnie głowice lub uszczelka). Oczywiście można mieć problemy również z wersją z polskiego salonu. Co do wyposażenia to sorry, ale muszę po Tobie trochę "pojechać". Jeżeli fotki przedstawiają twoja brykę ( bardzo ładną ) to jest bardziej uboga od mojej z polskiego salonu. To co zobaczyłem tylko po fotkach.
1. Brak czujników parkowania ( przynajmniej z przodu) ponieważ nie zauważyłem przycisku ich wyłączenia.
2. Brak asystenta parkowania
3. Brak rolety do zasłonięcia pojemników na napoje
4. Brak asystenta pasa ruchu (LKAS)

Mam nadzieję, że kolega się nie obrazi. To tylko takie moje spostrzeżenia wobec wyposażenia, które niby EU mają być gorzej wyposażone niż USA. Felgi też mam 18 tylko inny wygląd ( nawet na zapasówce).
umbro
Posty: 133
Rejestracja: 03 paź 2017, 20:46
model samochodu: optima

Re: Optima 2012-2014 opinie

Post autor: umbro »

Spokojnie - ja nie z tych co się obrażają ale domyślam się, że dotknął Cię osobiście mój wpis, sory nie chciałem Cię urazić. Trzymajmy się proszę faktów . Owszem masz rację, tych wszystkich "niezbędnych" rzeczy nie ma w wersji z USA ale też nie ma ich w podstawowej wersji z EU. Większość rzeczy, które wymieniłeś jest dostępne od pakietu L lub XL.

- Czujniki parkowania są dostępne dopiero od wersji L - nawiasem pisząc to samo , a nawet z czujnikiem martwej strefy można sobie zainstalować za 300-500 zł w profesjonalnym warsztacie.
- Asystent parkowania - również w podstawowej wersji nie ma - dopiero od L.
- Brak rolety do zasłonięcia pojemników na napoje -faktycznie tragedia...
- Brak asystenta pasa ruchu (LKAS) - Dostępne od wersji XL - do której trzeba było dopłacić 20 koła do nowej....

A teraz kilka rzeczy, które masz w SXL-u, których nie ma w M i L , a jest częściowo dopiero w XL.

- W pełni elektryczne podgrzewane i klimatyzowane skórzane fotele. (przód i tył ale na tyle tylko ogrzewane) - W wersji M to welur rodem z Forda Focusa, a w wersji L , czyli średniej wersji - wentylowany i elektryczny jest bodajże jednie fotel kierowcy. Także jak się pasażerowi zapoci pupa to sorrry.
- Nagłośnienie infinity - W EU dostępne dopiero w wersji XL (chociaż możliwe, że wychodziły później do wersji L ale to chyba w Optimach II)
- 18 " chromowane felgi - bardzo drogie felgi ale też bardzo efektowne.
- Bardzo ładna skórzana tapicerka, częściowo kokpit z przodu jest pokryty skórą , a pozostałe elementy są miłe i miękkie w dotyku (nie czuć twardego plastiku... ) - taka jakość wykończenia nie była dostępna w M ani L. Serio ja naprawdę na takie rzeczy zwracam uwagę i tego w wersji M ani L nie widziałem - oglądałem osobiście przed zakupem porównując sobie wersje.
- Obicia skórzane na drzwiach, fajne wstawki z lakierowanego plastiku imitującego drewno - również w okolicy skrzyni biegów. Ładnie to wygląda - takie detale dużo zmieniają w tym jak odczuwasz wnętrze samochodu.
- Automatyczna skrzynia biegów (W podstawowej wersji na UE nie była dostępna)
- Silnik ? Jak pisałem to wersje EU miały moim zdaniem zbyt słabą gamę silnikową . Dla mnie wersje europejskie były zbyt mulaste, a chciałem mieć duży wygodny i szybki sedan.

Przed zakupem oglądałem wersję M i L - z dieslem i benzyną i prawdę pisząc już miałem sobie odpuścić KIA i kupić Jaguara XF , natomiast wówczas trafiłem na ogłoszenie o SXL-u i zmieniłem zdanie po pierwszej jeździe tym samochodem- po tym jak usłyszałem brzmienie turbo, jak bardzo wgniata w fotel przy przyśpieszeniu, po tym jak zobaczyłem jak bardzo różni się jakość wykończenia w środku w porównaniu do wersji z EU i jak super to autko prezentuje się na chromowanych 18". Dla mnie osobiście poza "LKAS"(które jest zajebiste) to wszystko co wymieniłeś to pierdoły. Owszem były jakieś tam drobne problemy z tym autem ale tak to jest , gdy kupuje się auto używane po kimś - na całe szczęście nic poważnego czy kosztownego. Ja szczerze polecam wersje SXL - trochę nietypowa wersja, do dość rzadko spotykanego auta jaką jest Optima. Możliwe, że zadowoliłbym się wersją XL ale niestety nie było mi dane jej oglądać, natomiast M - L mnie rozczarowały.
Kia Optima 2013 SXL , 2.0 T-GDI 278KM
zetek
Posty: 370
Rejestracja: 26 wrz 2017, 20:45
model samochodu: Kia Sorento UM 2.0CRDI 4x4 Biznes Line

Re: Optima 2012-2014 opinie

Post autor: zetek »

Nie uraziłeś. W sumie od tego co napisałeś nie mam grzanych kanap z tyłu no i szklanego dachu w którym akurat widzę więcej minusów niż plusów. Nie mam jeszcze grzanej kierownicy, ale nie wiem czy była na Polskę w 2012 roku. Fakt wersja L i M też mi nie przypadła do gustu i szukałem XL.
umbro
Posty: 133
Rejestracja: 03 paź 2017, 20:46
model samochodu: optima

Re: Optima 2012-2014 opinie

Post autor: umbro »

Fakt - nie wszystkie optimy EU można wrzucić do tego samego worka :)
Akurat XL-a nie oglądałem ale z tego co słyszę to wypas.
Kia Optima 2013 SXL , 2.0 T-GDI 278KM
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Optima”