Wymiana oleju

forum użytkowników modelu Optima
FISH
Posty: 317
Rejestracja: 04 lut 2017, 11:29
model samochodu: OPTIMA SW

Re: Wymiana oleju

Post autor: FISH »

autor: sabb » wczoraj, 22:34

czy wymiana oleju po 30000tys km tonie jest troche za duzy dystans


Ale dlaczego po 30 tkm ? W OPTIMIE 2.0 Pb olej wymienia się co 15 tkm (przynajmniej mojej). Co 30 tkm jest "duży" przegląd.
OPTIMA SW L 2.0 Pb Snow White Pearl
Seb
Posty: 1231
Rejestracja: 18 lut 2016, 18:28
model samochodu: Była KIA Optima L 2016 sedan 2,0PB manual
Jest Superb 2.0TSI
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Wymiana oleju

Post autor: Seb »

FISH ale diesle mają chyba co 30kkm, taka ekologia kosztem ;)
Pisał Sebastian
była KIA Optima L 2016 sedan 2,0PB manual
jest Superb 2.0TSI 140kW
FISH
Posty: 317
Rejestracja: 04 lut 2017, 11:29
model samochodu: OPTIMA SW

Re: Wymiana oleju

Post autor: FISH »

Ups.... :mrgreen: Sorry, nie brałem pod uwagę diesla. Nie zmienia to jednak faktu, że czasami "zalecenia" zawarte w książce auta są chore i równie dziwne jak "podpowiedzi" na którym biegu w danej chwili powinienem jechać.
OPTIMA SW L 2.0 Pb Snow White Pearl
sabb
Posty: 13
Rejestracja: 04 gru 2017, 17:42
model samochodu: optima 2.0 gt

Re: Wymiana oleju

Post autor: sabb »

mysle żepoprawi mi sie nastruj i bede zmieniał co 15000 koszt oleju i filtra to 200 zł a turbiny i inne maszynki w silniku tyraja mocno :)
zetek
Posty: 370
Rejestracja: 26 wrz 2017, 20:45
model samochodu: Kia Sorento UM 2.0CRDI 4x4 Biznes Line

Re: Wymiana oleju

Post autor: zetek »

Dla Diesla przegląd 30kkm Pb 15kkm. Zalecane A5. Ja zalewam taki:
https://www.ravenol.pl/oleje-silnikowe- ... to-1L.html
michal75
Posty: 25
Rejestracja: 22 sie 2017, 17:41
model samochodu: Venga 1.4

Re: Wymiana oleju

Post autor: michal75 »

marcus1212 pisze:Przy okazji wymiany oleju w ASO po 2k km dowiedziałem się że KIA wzięła rozwód z Lotosem i teraz domyślnie zalewają auta Orlenem. Ciekawe.
Potwierdzam.
Olej w ASO wymieniałem już pięć razy.

Cztery razy był to olej
LOTOS Quazar K
SAE 5W-30
API SM/CF
ACEA C3
49zł/litr

Miesiąc temu "dostałem" bez uprzedzenia
ORLEN PLATINUM PRO F (F jak Ford) :shock:
SAE 5W–30
API: SL/CF
ACEA: A1/B1
ACEA: A5/B5
52zł/litr

Minął miesiąc i 800km - olej orlenu czarny, więc albo wymył cały syf lotosu albo sam jest gównem :evil:
kosa666
Posty: 124
Rejestracja: 07 gru 2018, 22:49

Re: Wymiana oleju

Post autor: kosa666 »

a można im przywieźć jakiś porządny np MOTUL do wymiany gwarancyjnej? Przecież te Lotosy czy Orleny to lipa straszna :(
Seb
Posty: 1231
Rejestracja: 18 lut 2016, 18:28
model samochodu: Była KIA Optima L 2016 sedan 2,0PB manual
Jest Superb 2.0TSI
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Wymiana oleju

Post autor: Seb »

Można ale musisz mieć w oryginalnie zamkniętym opakowaniu. Ja tak robię od początku i nie było problemu nigdy.
Pisał Sebastian
była KIA Optima L 2016 sedan 2,0PB manual
jest Superb 2.0TSI 140kW
Rockowy
Posty: 17
Rejestracja: 05 lis 2018, 20:30
model samochodu: Kia Optima 1.6d

Re: Wymiana oleju

Post autor: Rockowy »

Ten orlen to jest 5W30 Platinum Pro V a nie F :)...

http://www.orlenoil.pl/PL/NaszaOferta/P ... 5W-30.aspx

Ja zmieniłem po 3000km olej - bo KIA nie potrafiła określić jaki nalali fabrycznie... Napisałem do nich to najpierw nie wiedzieli, potem napisali że wszystkie są mieszalne (jak pytałem co mam w takim razie w razie czego dolać :)).... A potem żeby zmienić najlepiej w miarę szybko na docelowy...

Myślałem o różnych "markowych" - ale tak na prawdę to nie wiadomo który olej jest dobry, wszystkie robione z tego samego surowca - może poza liqui moly... a zawsze jest to jakiś punkt zaczepienia w razie gwarancji... Skoro zalecają ten Orlen to niech będzie - wymieniłem po 3tyś, i teraz będę wymieniał co 15tyś - i myślę że jest to w zupełności wystarczające...

Tak - jest dość ciemny, ale to w większości diesli tak wygląda.... castrola i mobila używałem w innych dieslach i to samo było...
umbro
Posty: 133
Rejestracja: 03 paź 2017, 20:46
model samochodu: optima

Re: Wymiana oleju

Post autor: umbro »

ORLEN PLATINUM PRO F (F jak Ford) :shock:
SAE 5W–30
API: SL/CF
ACEA: A1/B1
ACEA: A5/B5
52zł/litr
Trochę tego nie rozumiem, po co wymieniłeś dwa razy ACEA i to w dodatku dwa różne ? Generalnie jeśli to A1/B1 to jest to kicha straszna, taki olej w mojej ocenie nie nadaje się do tego samochodu.

Tutaj trochę info o ACEA , wiele osób skupia się jedynie na najllepiej znanych oznaczeniach SAE, a moim zdaniem równie ważne jak nie ważniejsze w niektórych przypadkach jest ACEA.
http://oleje.blox.pl/2011/02/Oznaczenia ... ejowe.html

Dodam od siebie że do wersji z Turbo benzyną z tego co udało mi się dowiedzieć to rekomendowany jest 5w-40 ACEA min. A3/B4 - Generalnie zasada przy mocnych turbionowych benzynach jest taka, że olej lepiej zmieniać częściej niż za późno (szczególnie jeśli ktoś ma Modele z USA). Dwa razy do roku to nie będzie przesada - SERIO. Wszyscy moi znajomi jeżdzący czymś mocniejszym zmieniają olej co pół roku i to jest dla nich absolutnie normalne - fajnie przy tych opowieściach wyglądają wagowicze z TDI, którzy kręcą głową z niedowierzaniem, że można olej częściej zmieniać niż raz do roku ;)

Osobiście jako, iż posiadam model z USA to tam jest konieczność szczególnego dbania o dobry jakościowo olej i jego częstą wymianę. Oleju z ASO za żadne skarby nie wezmę, to się po prostu nie nadaje. Gdy kiedyś z nimi gadałem to odnosiłem wrażenie, że im wszystko jedno czy to turbo czy nie - mają beczkę jakiegoś Orlenu czy innego dziadostwa i leją od sztuki jak leci, bo przecież producent zezwala używać taki olej, a że było mnóstwo rekomendacji (szczególnie w USA) , aby przejść na lepsze oleje to już ich nie obchodzi. Z tego co tu czytam to ASO leje w najprostszych i najtańszych wersjach A1/B1. (zgroza... )

Mój mechanik polecił mi motul 5w40 z ACEA A3/B4 https://www.iparts.pl/czesc/olej-silnik ... isQAvD_BwE

Myślę, że spokojnie można to zalać do europejskich wersji, będziecie mieli lepszą ochronę silnika niż z tego dziadostwa od ASO. Przekonuje fakt, że nie jest dużo droższy.

Jeszcze na koniec - broń boże nie kupujcie oleju z allegro bo tam parę złotych taniej - TO SĄ PODRÓBKI wyglądające jak oryginały !! Uszkodzicie sobie silnik. Oleje samochodowe , leki, perfumy to najczęściej podrabiane dobra na świecie.
Kia Optima 2013 SXL , 2.0 T-GDI 278KM
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Optima”