Pochylenie kół tylnych Kia ceed

forum użytkowników modelu Ceed
andy125
Posty: 13
Rejestracja: 09 lis 2018, 09:31
model samochodu: Kia ceed CRDI 1,6 115KM

Pochylenie kół tylnych Kia ceed

Post autor: andy125 »

Witam
Posiadam Kia ceed 1,6L CRDI 115KM kupiłem go w marcu 2010r.
Zero problemów. Jeździłem kilkoma innymi samochodami także kupionymi w salonie a jest to pierwszy samochód
o tak wysokiej niezawodności. Teraz w 9 roku eksploatacji dostrzegam problem.
Polega on na zwiększonym kącie pochylenia kół tylnych. Zostały wykluczone spirale i tuleje zawieszenia.
Czy rozważał ktoś wykonanie podkładek wstawianych między zwrotnicę z tarczę kotwiczną.
Podkładki miały by na górze szerokość 1- 1,5mm a na dole 0-0,5mm. W środku podkładki byłby otwór 73,2mm na wsunięcie piasty.
Nie spodziewam się wsparcia ze strony producenta aczkolwiek jest taki przykład wsparcia producenta w przypadku aut Łada.
Na wielu stronach w Rosji są sprzedawane takie podkładki.
Zależałoby mi na potraktowaniu tego tematu jako tematu dyskusyjnego.
Wiem, że są mechanicy po za serwisem fabrycznym, którzy wkładają zwykłe podkładki okrągłe. Wyobrażam sobie, że podkładki
byłyby maszynowo szlifowane w kształcie klina. Szanowni forumowicze co myślicie na ten temat ?
Pozdrawiam Andrzej
JaWa
Posty: 277
Rejestracja: 10 paź 2018, 12:45
model samochodu: Rio

Re: Pochylenie kół tylnych Kia ceed

Post autor: JaWa »

Jeżeli fabrycznie tak nie było, to należy sprawdzić który podzespół uległ zużyciu, albo może zwykła geometria naprawi. Jeżeli było tak fabrycznie, to zalecam nie poprawiać fabryki skoro przez 9 lat służy niezawodnie.
andy125
Posty: 13
Rejestracja: 09 lis 2018, 09:31
model samochodu: Kia ceed CRDI 1,6 115KM

Re: Pochylenie kół tylnych Kia ceed

Post autor: andy125 »

Masz JaWa od strony pragmatyki serwisu fabrycznego rację.
Ale jak zwykle jeśli nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze.
Tak jak pisałem wszystkie elementy mogące wpływać na powiększone pochylenie zostały wykluczone a mechanik sugeruje wymianę
wahaczy tylnych dolnych - przy czym nie daje 100% gwarancji na trafną diagnozę. Koszt pary wahaczy wynosi co najmniej 1200pln plus robocizna .
Podkładki o szerokości 1mm na górnym brzegu i 0mm na dolnym brzegu wyprowadziłyby pochylenie poniżej górnej dopuszczalnej wartości wartości.
Raczej oczekiwałbym rad w zakresie spraw technicznych takich jak:
- czy nie ulegnie pogorszeniu działanie czujnika ABS
- czy zwiększone naprężenia jakiemu zostaną poddane 4 śruby M10 łączące piastę ze zwrotnicą nie będą krytyczne
lub inne sprawy
Pozdrawiam Andrzej
JaWa
Posty: 277
Rejestracja: 10 paź 2018, 12:45
model samochodu: Rio

Re: Pochylenie kół tylnych Kia ceed

Post autor: JaWa »

Czekaj, czekaj...
Wahacze psują się na 2 sposoby:
1) ulegają złamaniu i wtedy tylko wymiana, po za tym koło tak by siadło, że nie dał byś rady jeździć
2) wyrabiają się tuleje i auto łapie luzy
zakładam, że ktoś zdiagnozował sytuację numer 2. Kupisz podkładki to luzy dalej będą na wskutek czego szybciej będą zużywały się opony i hamulce, bo koło lata przy każdej sytuacji. Po za tym wydłużasz sobie drogę hamowania.
Natomiast w większości aut idzie wymienić same tuleje i koszt powinien być o ponad połowę mniejszy.
Tak jeszcze z innej beczki: jesteś pewny tego mechanika? - bo taka diagnoza nie powinna być na: chyba/może pomoże.

BTW: nie jesteś przez przypadek z Trójmiasta?
andy125
Posty: 13
Rejestracja: 09 lis 2018, 09:31
model samochodu: Kia ceed CRDI 1,6 115KM

Re: Pochylenie kół tylnych Kia ceed

Post autor: andy125 »

Witam
I jak zwykle masz JaWa rację, że są możliwe dwa przypadki.... Może jednak kilka słów wyjaśnienia.
Pierwszy mechanik diagnozował zawieszenie i oznajmił, że wymieniłby tuleje wahaczy tylnych te które są obsadzone w wahaczach.
Po ich wymianie pochylenie kół nic się nie zmieniło. Zrażony tym warsztatem trafiłem do drugiego. Oświadczył, iż nie ma potrzeby niczego wymieniać z tulei i on wymieniłby wahacze. Wstrzymałem się z wymianą wahaczy bo to znaczny koszt a poza tym gdyby dostało zawieszenie to z prawej albo z lewej strony. U mnie oba koła
są pochylone w takim samym stopniu. Śledząc temat trafiłem na ruskich stronach na takie podkładki do samochodów Łada
https://ss20.pro/auto/prostavki/prostav ... hozhdenie/
Te podkładki są produkowane aby nieco szaloni driverzy mieli jeszcze bardziej rozstawione koła do driftu. Ja potrzebuję podkładki, które działały by w odwrotną stronę
celem zmieszczenia się w kącie fabrycznym.
Diagnozowanie wahaczy tylnych dolnych to nie jest prosty temat. Trzeba wymienić i dopiero wówczas się okaże. A ja nie chciałbym utopić pieniądze jak u pierwszego mechanika i stąd założenie na forum tego tematu.
Pozdrawiam Andrzej
P.S. nie jestem z trójmiasta
JaWa
Posty: 277
Rejestracja: 10 paź 2018, 12:45
model samochodu: Rio

Re: Pochylenie kół tylnych Kia ceed

Post autor: JaWa »

Jeżeli pierwszy mechanik faktycznie dokonał wymiany, to jedyną rzecz którą trzeba zrobić to zbieżność 3D. Nie ma po co wymieniać całych wahaczy. Znam lekko 3 warsztaty które jak widzą auto które ma ponad 5 lat od razu krzczą: „panie to pół zawieszenia do wymiany, bo tu się nic nie da ustawić”. Jedź do ASO, albo gdzieś na dobrą stację diagnostyczną. Płacisz 200 zł i musi wszystko działać, albo na piśmie niech Ci dadzą, że wahacze nie zostały naprawione. Moim zdaniem aktualnie jesteś... (muszę sprawdzić regulamin jak dosadne porównanie mogę wpisać :mrgreen: ) bez mydła :mrgreen:
Kia1979
Posty: 1
Rejestracja: 20 lut 2019, 08:41
model samochodu: Kia ceed

Re: Pochylenie kół tylnych Kia ceed

Post autor: Kia1979 »

Andy ,rozwiazales problem
andy125
Posty: 13
Rejestracja: 09 lis 2018, 09:31
model samochodu: Kia ceed CRDI 1,6 115KM

Re: Pochylenie kół tylnych Kia ceed

Post autor: andy125 »

Nie problemu nie rozwiązałem.Wiele ceedów a szczególnie combi ma tylne pochylone koła widoczne gołym okiem.
Wrócę do tematu przy zmianie opon na nowe.
marcello82
Posty: 3
Rejestracja: 18 kwie 2019, 14:34
model samochodu: CEE'D

Re: Pochylenie kół tylnych Kia ceed

Post autor: marcello82 »

Mam ten sam problem a może nawet większy. W moim kombiaku na lewym kole jest na minusie 1 stopień i kila minut natomiast najgorzej wypada prawe koło, mianowicie nam mam na minusie 3 stopnie i kilka minut - gołym okiem widać pochylenie. Wymiana sprężyn i ustawienie zbieżności nic nie dało, wymiana wahacza również nie wniosła żadnych zmian. Do głowy przychodzi mi jeszcze wymiana górnych wahaczy (bananów), może to coś zmieni. Dodam że żadnych stuków czy luzów w zawieszeniu nie ma :(
marcello82
Posty: 3
Rejestracja: 18 kwie 2019, 14:34
model samochodu: CEE'D

Re: Pochylenie kół tylnych Kia ceed

Post autor: marcello82 »

Halo halo... Udało się komuś uporać z tym zawieszeniem?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Ceed”