Nierówna praca, kontrolka check engine

forum użytkowników modelu Ceed
piotr.zaw
Posty: 10
Rejestracja: 01 sie 2018, 12:05
model samochodu: Kia Ceed 2011 HB 1.6 CRDI

Nierówna praca, kontrolka check engine

Post autor: piotr.zaw »

Witajcie,
od mniej więcej miesiąca jestem właścicielem Kia Ceed 1.6 CRDI 2011, po lifcie. Z tego co udało mi się ustalić jest do niej wgrany program z wersji mocniejszej 115KM, standardowo 90KM. Poniżej opis co dokładnie się dzieje.

OBJAWY:
1. Szarpanie po odpaleniu silnika.
2. Przełączanie w tryb serwisowy (niezależnie od sposobu jazdy). Zdarzyło mi się również na autostradzie w czasie jednego przejazdu jechać w trybie serwisowym i samoistnie z niego wyjść - auto zaczęło "normalnie" jechać i przekraczać ok. 2800 obrotów.
3. Pomiędzy biegami jest dość duża "dziura", tak bym to nazwał. Po zmianie biegu i wciśnięciu gazu następuje przerwa, dopiero po sekundzie samochód zaczyna się zbierać.
4. Wyraźna dziura w mocy poniżej ok. 1700 obrotów (nie wiem czy ten silnik tak ma, nie mam porównania).

CO POKAZUJE KOMPUTER:
1. Przed wymianą EGR, pokazywał się jego błąd, stąd wymiana na nowy oryginalny.
2. Po wymianie znów pokazał się check, potem zniknął; pod podłączeniu pod kompa nic nie pokazał w historii.

CO ZOSTAŁO ZROBIONE:
1. Wymiana EGR.
2. Wypalanie DPF (tutaj tez podobno był jakiś problem, nie do końca wiem o co chodziło, ale wkurzony zabrałem samochód z warsztatu, nie wchodziłem w szczegóły).

Mechanik w tej chwili już mi się poddał. Znacie jakiegoś speca od Kii w Warszawie lub okolicach który mógłby zajrzeć do tego samochodu?
Piotrek
Posty: 1400
Rejestracja: 16 paź 2017, 11:00
model samochodu: Kia Optima
Lokalizacja: Łańcut

Re: Nierówna praca, kontrolka check engine

Post autor: Piotrek »

Może to czujnik położenia wału tudzież przepustnica Ci nawala?

Rozważałeś wizytę w ASO w celu samej diagnostyki?
Kia Optima L DOHC 2.0 Pb
piotr.zaw
Posty: 10
Rejestracja: 01 sie 2018, 12:05
model samochodu: Kia Ceed 2011 HB 1.6 CRDI

Re: Nierówna praca, kontrolka check engine

Post autor: piotr.zaw »

Po tym jak zostałem odesłany do domu z kwitkiem to tak, przeszło mi to przez myśl :P Ile taka przyjemność kosztuje?
Piotrek
Posty: 1400
Rejestracja: 16 paź 2017, 11:00
model samochodu: Kia Optima
Lokalizacja: Łańcut

Re: Nierówna praca, kontrolka check engine

Post autor: Piotrek »

W citroenie odczyt błędów i weryfikacja to koszt 150 zł. Ile życzy sobie Kia nie wiem - przypuszczam, że kwoty są podobne.
Kia Optima L DOHC 2.0 Pb
piotr.zaw
Posty: 10
Rejestracja: 01 sie 2018, 12:05
model samochodu: Kia Ceed 2011 HB 1.6 CRDI

Re: Nierówna praca, kontrolka check engine

Post autor: piotr.zaw »

Piotrek pisze:W citroenie odczyt błędów i weryfikacja to koszt 150 zł. Ile życzy sobie Kia nie wiem - przypuszczam, że kwoty są podobne.
Zadzwoniłem do jednego serwisu powiedzieli 250 minimum, zadzwoniłem do kolejnego i już 150 :) Widać nie mają z góry ustalonych kwot za poszczególne usługi :lol:
nubi
Posty: 8
Rejestracja: 03 sie 2018, 22:05

Re: Nierówna praca, kontrolka check engine

Post autor: nubi »

piotr.zaw pisze:
CO ZOSTAŁO ZROBIONE:
1. Wymiana EGR.
2. Wypalanie DPF (tutaj tez podobno był jakiś problem, nie do końca wiem o co chodziło, ale wkurzony zabrałem samochód z warsztatu, nie wchodziłem w szczegóły).
1.Na marginesie dodam ,że wymiana EGR to również zasygnalizowanie ECM,że komponent został wymieniony czyli programowo go nauczyć
2.Te serwisowe wypalanie dpf czasami się nie udaje jak ECM stwierdzi jego zbyt duże nasycenie sadzą.A jak sie uda to warto wymienić olej po tej operacji
piotr.zaw
Posty: 10
Rejestracja: 01 sie 2018, 12:05
model samochodu: Kia Ceed 2011 HB 1.6 CRDI

Re: Nierówna praca, kontrolka check engine

Post autor: piotr.zaw »

nubi pisze:
piotr.zaw pisze:
CO ZOSTAŁO ZROBIONE:
1. Wymiana EGR.
2. Wypalanie DPF (tutaj tez podobno był jakiś problem, nie do końca wiem o co chodziło, ale wkurzony zabrałem samochód z warsztatu, nie wchodziłem w szczegóły).
1.Na marginesie dodam ,że wymiana EGR to również zasygnalizowanie ECM,że komponent został wymieniony czyli programowo go nauczyć
2.Te serwisowe wypalanie dpf czasami się nie udaje jak ECM stwierdzi jego zbyt duże nasycenie sadzą.A jak sie uda to warto wymienić olej po tej operacji
1. Ale to trzeba zrobić jakoś dodatkowo grzebiąc w sofcie, czy komputer się sam zaadaptuje do nowych warunków?
nubi
Posty: 8
Rejestracja: 03 sie 2018, 22:05

Re: Nierówna praca, kontrolka check engine

Post autor: nubi »

piotr.zaw pisze:
nubi pisze:
piotr.zaw pisze:
CO ZOSTAŁO ZROBIONE:
1. Wymiana EGR.
2. Wypalanie DPF (tutaj tez podobno był jakiś problem, nie do końca wiem o co chodziło, ale wkurzony zabrałem samochód z warsztatu, nie wchodziłem w szczegóły).
1.Na marginesie dodam ,że wymiana EGR to również zasygnalizowanie ECM,że komponent został wymieniony czyli programowo go nauczyć
2.Te serwisowe wypalanie dpf czasami się nie udaje jak ECM stwierdzi jego zbyt duże nasycenie sadzą.A jak sie uda to warto wymienić olej po tej operacji
1. Ale to trzeba zrobić jakoś dodatkowo grzebiąc w sofcie, czy komputer się sam zaadaptuje do nowych warunków?
W KDS jest opcja nauczenia ECM po wymianie na nowy EGR .Instrukcja napraw to samo mówi.Czy się sam nauczy ? nie powiem EGR to specyficzny twór.
piotr.zaw
Posty: 10
Rejestracja: 01 sie 2018, 12:05
model samochodu: Kia Ceed 2011 HB 1.6 CRDI

Re: Nierówna praca, kontrolka check engine

Post autor: piotr.zaw »

W KDS jest opcja nauczenia ECM po wymianie na nowy EGR .Instrukcja napraw to samo mówi.Czy się sam nauczy ? nie powiem EGR to specyficzny twór.
Możesz mi to wrzucić przez PW? Chciałbym zobaczyć co tam jest dokładnie napisane w instrukcji.
nubi
Posty: 8
Rejestracja: 03 sie 2018, 22:05

Re: Nierówna praca, kontrolka check engine

Post autor: nubi »

piotr.zaw pisze:
W KDS jest opcja nauczenia ECM po wymianie na nowy EGR .Instrukcja napraw to samo mówi.Czy się sam nauczy ? nie powiem EGR to specyficzny twór.
Możesz mi to wrzucić przez PW? Chciałbym zobaczyć co tam jest dokładnie napisane w instrukcji.
W razie czego niech inni też zobaczą
https://zapodaj.net/8dd19fa28bd09.jpg.html
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Ceed”