[usterka] Tempomat. Problem z ustawieniem prędkośći

forum użytkowników modelu Ceed
chily
Posty: 2
Rejestracja: 17 cze 2018, 10:41
model samochodu: Cee`d

[usterka] Tempomat. Problem z ustawieniem prędkośći

Post autor: chily »

Cześć,
od niedawna mam problem z ustawieniem prędkości tempomatu (Cee`d 2010 SW).
Na kierownicy znajdują się przyciski od zarządzania tempomatem oraz ograniczeniem prędkości maksymalnej. Przyciski które włączają te dwie funkcjonalności działają, działa również przycisk cancel natomiast samochód nie reaguje w ogóle na przyciski dżojstika (góra, dół) które ustawiają minimalną stałą prędkość dla tempomatu.

Scenariusz na dziś dzień:
Odpalam auto, rozpędzam się powyżej 40km/h i włączam tempomat. Zapala się zielona kontrolka na sygnalizująca włączony tempomat. Następnie próbuję klikając dżojstikiem do dołu ustawić prędkość tempomatu. Nic się niestety nie dzieje pomimo wielokrotnego klikania.

Stopień nasilenia tego problemu (tj. ustawiania zadanej prędkości tempomatu) postępował z czasem. Na początku załączał się za 3-4 kliknięciem w dół. Kilka dni później przestał w ogóle reagować.
Natomiast gdy jeszcze cokolwiek działało samochód szarpał przy próbie ustawienia tempomatu. Udawało się po kilku próbach ustawić prędkość ale później zmniejszenie lub zwiększenie prędkości powodowało szarpanie przy czym zmniejszenie prędkości pomimo szarpania nie następowało ale zwiększenie prędkości udawało się osiągnąć.

Rozebrałem kierownicę, wyjąłem przyciski tempomatu, sprawdziłem płytkę drukowaną, tam wszystko wygląda dobrze tj. rezystancja na każdym przycisku przykładając multimetr do nóżek gniazda jest zachowana i wygląda rozsądnie (skok co ok. 250 Ohm na dżojstiku (góra 250 Ohm, dół 500 Ohm) i przycisku Cancel (750 Ohm)). Więc usunąłbym ten element z grona podejrzanych.

Co może być przyczyną takiej awarii?
Cee`d 1.6 CRDi 85kW Optimum plus
nubi
Posty: 8
Rejestracja: 03 sie 2018, 22:05

Re: [usterka] Tempomat. Problem z ustawieniem prędkośći

Post autor: nubi »

Obstawiałbym taśmę pod kierownicą
chily
Posty: 2
Rejestracja: 17 cze 2018, 10:41
model samochodu: Cee`d

Re: [usterka] Tempomat. Problem z ustawieniem prędkośći

Post autor: chily »

Już naprawiłem tą usterkę, tak, to była taśma pod kierownicą (zwijak taśmy kierownicy). Kupiłem używaną część, wymieniłem i wszystko działa jak należy.
Cee`d 1.6 CRDi 85kW Optimum plus
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Ceed”