Co robić na światłach?

forum użytkowników Kia Niro
KodeNock
Posty: 1
Rejestracja: 21 cze 2018, 16:51
model samochodu: Niro

Co robić na światłach?

Post autor: KodeNock »

Witam!
Czy na światłach mogę pozostawić skrzynię na "D", zaciągnąć ręczy i zdjąć nogę z hamulca? Czy wtedy będzie pracował silnik i samochód będzie "rwało"?

Jezdziłem Skodą Karokq. Tam mogłem tak zrobić na światłach. System start stop wyłączał silnik ściągałem nogę z hamulca i w tym wypadku uruchamiał się hamulec postojowy. Samochód stał w miejscu. Jak wygląda sytuacja w niro?


Pozdrawiam
Piotrek
Posty: 1400
Rejestracja: 16 paź 2017, 11:00
model samochodu: Kia Optima
Lokalizacja: Łańcut

Re: Co robić na światłach?

Post autor: Piotrek »

Jeżeli samochód wyposażony jest w system Auto Hold to możesz tak zrobić.
Kia Optima L DOHC 2.0 Pb
Awatar użytkownika
bidżej
Posty: 471
Rejestracja: 25 lip 2017, 13:40
model samochodu: Optima SW GT
Lokalizacja: Augsburg

Re: Co robić na światłach?

Post autor: bidżej »

z tego co wiem, tak mozna i bez autoholda zrobic.
KIA Optima SW GT (2017)
+tech +panorama
wrzoch
Posty: 36
Rejestracja: 10 sie 2018, 23:11
model samochodu: Niro

Re: Co robić na światłach?

Post autor: wrzoch »

Piotrek pisze:Jeżeli samochód wyposażony jest w system Auto Hold to możesz tak zrobić.
Tylko Auto Hold NIE WYSTĘPUJE w samochodach z manualnym hamulcem postojowym (w przypadku Niro cięzko mówić o ręcznym). O ile mi wiadomo w Niro nie montowali EPB.

Z tego co pamiętam z odbytej jakiś czas temu jazdy próbnej 308 to tak to tam działało. W C-Maxie miałem EPB, ale sam zaciągał się tylko po wyjęciu kluczyka ze stacyjki.

Poza tym nie wiem co to za głupi zwyczaj i po co Ci to w ogóle. W manualu jeszcze bym zrozumiał - dwie nogi, trzy pedały i jak jest pod górkę, to fajtłapa/żółtodziób może zgasić auto albo pojechać nie w te stronę. W Niro masz automat, do tego Hill Holder - zapala się zielone, bez obawy o cokolwiek przekładasz nogę z pedału hamulca na gaz i jedziesz. Do tyłu nie pojedzie. Noga Ci zdrętwieje i odpadnie przez te 60 sekund?
Piotrek
Posty: 1400
Rejestracja: 16 paź 2017, 11:00
model samochodu: Kia Optima
Lokalizacja: Łańcut

Re: Co robić na światłach?

Post autor: Piotrek »

wrzoch pisze:
Piotrek pisze:Jeżeli samochód wyposażony jest w system Auto Hold to możesz tak zrobić.
Tylko Auto Hold NIE WYSTĘPUJE w samochodach z manualnym hamulcem postojowym (w przypadku Niro cięzko mówić o ręcznym)
Mylisz bracie pojęcia - AutoHold i EPB to dwie różne rzeczy. EPB jest związane z hamulcem ręcznym/postojowym, natomiast AutoHold to system, który po mocniejszym wciśnięciu hamulca nożnego podtrzymuje na postoju ciśnienie w układzie hamulcowym i zapalone światła stop.
Kia Optima L DOHC 2.0 Pb
PioKia
Posty: 32
Rejestracja: 11 sie 2018, 00:15
model samochodu: Kia NIRO XL
Lokalizacja: Kraków

Re: Co robić na światłach?

Post autor: PioKia »

EPB to elektryczny hamulec postojowy a Auto Hold to system sterowania elektrycznym hamulcem postojowym - po zatrzymaniu auta i puszczeniu hamulca nożnego załącza hamulec postojowy a po dodaniu gazu zwalnia hamulec postojowy (w większości aut warunkiem działania Auto Hold jest zapięcie pasów bezpieczeństwa).
Kia Niro XL
Piotrek
Posty: 1400
Rejestracja: 16 paź 2017, 11:00
model samochodu: Kia Optima
Lokalizacja: Łańcut

Re: Co robić na światłach?

Post autor: Piotrek »

W Kia to tak nie działa (a przynajmniej w optimie). AutoHold i Elektryczny Hamulec Postojowy (automatyczny ręczny) to dwie odrębne rzeczy realizowane za pomocą różnych systemów. Aktywny AutoHold w żaden sposób nie jest związany z elektrycznym hamulcem blokującym jedynie tylą oś. W uproszczeniu można powiedzieć, że Auto Hold jest wydłużonym w czasie Hill Holderem z dodatkiem aktywnych świateł stop.
Kia Optima L DOHC 2.0 Pb
wrzoch
Posty: 36
Rejestracja: 10 sie 2018, 23:11
model samochodu: Niro

Re: Co robić na światłach?

Post autor: wrzoch »

Piotrek pisze:W Kia to tak nie działa (a przynajmniej w optimie). AutoHold i Elektryczny Hamulec Postojowy (automatyczny ręczny) to dwie odrębne rzeczy realizowane za pomocą różnych systemów. Aktywny AutoHold w żaden sposób nie jest związany z elektrycznym hamulcem blokującym jedynie tylą oś. W uproszczeniu można powiedzieć, że Auto Hold jest wydłużonym w czasie Hill Holderem z dodatkiem aktywnych świateł stop.
Jest. Nie występuje bez EPB.

https://www.facebook.com/KiaSerdang/pos ... 913085810/
Piotrek
Posty: 1400
Rejestracja: 16 paź 2017, 11:00
model samochodu: Kia Optima
Lokalizacja: Łańcut

Re: Co robić na światłach?

Post autor: Piotrek »

To że coś bez czegoś nie występuje nie oznacza, że jest tym samym ;) Jak będziesz jeździł jutro przysłuchaj się czy przy włączonym Auto Hold (zielona lampka) na postoju - np czekając na zielone światło - elektronika "zaciąga ręczny", czyli aktywuje EPB.
Kia Optima L DOHC 2.0 Pb
wrzoch
Posty: 36
Rejestracja: 10 sie 2018, 23:11
model samochodu: Niro

Re: Co robić na światłach?

Post autor: wrzoch »

Piotrek pisze:To że coś bez czegoś nie występuje nie oznacza, że jest tym samym ;) Jak będziesz jeździł jutro przysłuchaj się czy przy włączonym Auto Hold (zielona lampka) na postoju - np czekając na zielone światło - elektronika "zaciąga ręczny", czyli aktywuje EPB.
Nie przysłucham się, bo nie mam AutoHolda. Mam Niro, a tam AutoHold nie występuje. Pytanie też było o Niro, także to nie ja tutaj sieję zamęt.
Ten ficzer jest bardzo mocno powiązany z EPB, dlatego, że automatycznie jest się w stanie przełączyć z "trzymania na hamulcu roboczym" na "trzymanie na EPB" jeśli rozepniesz pasy/zgasisz silnik i pewnie też otworzysz drzwi.

Wracając do pytania zadanego na początku - nie, nie da się. Trzeba sobie kupić sobie H Ioniq (ta sama płyta podłogowa), tam się da, bo tam występuje EPB.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Niro”