Stonic 1.0 GDi wybór oleju silnikowego...

forum użytkowników Kia Stonic
lobito
Posty: 50
Rejestracja: 13 paź 2018, 19:36
model samochodu: stonic 1.0 GDi

Stonic 1.0 GDi wybór oleju silnikowego...

Post autor: lobito »

Auto jest nowe, dopiero kilkaset km na zegarku ale chcę wymienić olej po pierwszych 2000km. Zauważyłem w instrukcji że można zastosować w miejsce standardowego 5W30 olej o lepkości 0W20. Czy dla silnika z turbosprężarką jest to lepsza opcja? Na chłopski rozum taki (rzadszy) olej zapewni lepszą płynność czyli będzie bezpieczniejszy zimą i zapewni pewną oszczędność w zużyciu paliwa, również przy systemie stop/go powinien być lepszy. A może nie ?
JaWa
Posty: 277
Rejestracja: 10 paź 2018, 12:45
model samochodu: Rio

Re: Stonic 1.0 GDi wybór oleju silnikowego...

Post autor: JaWa »

Pytałeś w ASO? - bo moim zdaniem ten 0W20 jest zarezerwowany dla krajów np. skandynawskich gdzie w lecie jest max 20, a zimą -40 to nie wyjątek 8-)
lobito
Posty: 50
Rejestracja: 13 paź 2018, 19:36
model samochodu: stonic 1.0 GDi

Re: Stonic 1.0 GDi wybór oleju silnikowego...

Post autor: lobito »

W ASO proponują to co aktualnie mają, czyli Platinum 5W30. Zamiast 0W20 można dla naszych warunków wybrać np 0W30, taki olej dla silnika 1.0 GDi rekomenduje MOBIL a w instrukcji fabrycznej otwartym tekstem polecają...TOTAL Quartz. Auto będzie jeździło głównie po mieście więc moim zdaniem olej o większej płynności powinien się sprawdzić.
JaWa
Posty: 277
Rejestracja: 10 paź 2018, 12:45
model samochodu: Rio

Re: Stonic 1.0 GDi wybór oleju silnikowego...

Post autor: JaWa »

Zawsze możesz tą wymianę po 2 tys zrobić w prywatnym zakładzie, a nie w ASO i bez zostawiania śladów zalać co chcesz. Teoretycznie w ASO też Ci zaleją co przywieziesz, ale z doświadczenia wiem, że jak przy 100 tys km będziesz miał poważną usterkę silnika, to zrobią wszystko żeby nie wykonywać naprawy i olej w silniku jest pierwszą rzeczą którą sprawdzają ;)
lobito
Posty: 50
Rejestracja: 13 paź 2018, 19:36
model samochodu: stonic 1.0 GDi

Re: Stonic 1.0 GDi wybór oleju silnikowego...

Post autor: lobito »

W zasadzie nie ma co dzielić włosa na czworo i pozostać przy oleju OEM z pierwszego zalania czyli Total QUARTZ 9000 ENERGY HKS G-310 5W-30 API A5/SN. Trochę musiałem poszperać.
Piotrek
Posty: 1400
Rejestracja: 16 paź 2017, 11:00
model samochodu: Kia Optima
Lokalizacja: Łańcut

Re: Stonic 1.0 GDi wybór oleju silnikowego...

Post autor: Piotrek »

A jesteś pewien, że to właśnie tym olejem silnik został zalany w fabryce? Ja w salonie usłyszałem, że nie są mi w stanie podać czym silnik jest zalany, ponieważ to zależy od partii i tego, co akurat w fabryce mają. Dlatego równie dobrze jak wspomniany Total możesz w silniku mieć Exynos, Castrol lub Liquid Molly.
Kia Optima L DOHC 2.0 Pb
lobito
Posty: 50
Rejestracja: 13 paź 2018, 19:36
model samochodu: stonic 1.0 GDi

Re: Stonic 1.0 GDi wybór oleju silnikowego...

Post autor: lobito »

ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Stonic”