FELGI 16 do KIA STONIC

forum użytkowników Kia Stonic
camelmpn
Posty: 3
Rejestracja: 11 sie 2018, 21:36
model samochodu: Picanto, Stonic

Re: FELGI 16 do KIA STONIC

Post autor: camelmpn »

Wczoraj sprawdziłem prędkość na liczniku w Stoniku , porównując do GPS na oponach 205/55R17. Okazuje się, że na tych oponach licznik Stonika w porównaniu do wartości GPS zaniża prędkość około 9 - 10%. I tak przy prędkości 50 km/h na liczniku , GPS podaje 46 km/h ( adekwatnie 55 – 50, 60 - 54). (pomiar robiony był GPS z komórki na równej drodze – może nie jest to adekwatne):
Trochę mnie to zaskoczyło bo instrukcja podaje dużo mniejsze rozmiary kół:
- 185/65R15 – średnica koła – 621,5 mm
- 195/55R16 - średnica koła - 620,9 mm
- 205/45R17 - średnica koła – 616,3 mm
- 205/55R17 - średnica koła – 657,3 mm ( obecnie w testowanym pojeździe)
Różnice w prędkości może nie są znaczące ale 10% błąd odczytu ma wpływ również na pomiarze, odległości, zużycia paliwa, czasu wymiany woleju – serwisu , a nawet podczas sprzedaży przy podawaniu przebiegu całkowitego pojazdu. Niby niewiele i mało znaczące ale w obecnych czas, aż dziwne.
Możliwe, że po przez OBD II można wpisać rozmiar koła, średnice lub obwód aby skorygować te wartości. Tak na szybko jak policzyłem to poprawna średnica aby prędkość się zgadzała powinna wynosić około 712 mm ( proszę się tym nie sugerować)
Możecie sprawdzić jak to u was wygląda?
maluutki1
Posty: 4
Rejestracja: 16 wrz 2018, 17:10

Re: FELGI 16 do KIA STONIC

Post autor: maluutki1 »

Pytanie mam czy kia stronic w wersji L ma czujniki ciśnienia w oponach( tpms ) ? A jeśli są to gdzie je dostać i za ile żeby skompletować nowe felgi i opony na zimę ?
kadabro
Posty: 35
Rejestracja: 12 cze 2018, 10:55

Re: FELGI 16 do KIA STONIC

Post autor: kadabro »

maluutki1: nie ma czujników. Pomiar ciśnienia odbywa się w sposób pośredni poprzez ABS i ESP.
camelmpn pisze:(...) Okazuje się, że na tych oponach licznik Stonika w porównaniu do wartości GPS zaniża prędkość około 9 - 10%. I tak przy prędkości 50 km/h na liczniku , GPS podaje 46 km/h (...)
Czyli licznik zaniża, czy zawyża prędkość? ...bo normą jest, że licznik w samochodzie nieco zawyża prędkość w stosunku do rzeczywistości (GPS). Tzn jeśli na liczniku mamy 50km/h, to w rzeczywistości jedziemy właśnie około tych 46km/h.


Tak się jeszcze zastanawiam odnośnie felg i opon zimowych: czy opony 205/55 R17 będą dobrze leżały na feldze o szerokości 7.00" ?
I czy brać https://www.oponeo.pl/dane-opony/kleber ... #208746152 ,czy https://www.oponeo.pl/dane-opony/nokian ... #203194611 ? Niby Nokian jest w klasie wyżej, ale na papierze dużych różnic nie ma (nie licząc 200zł na komplecie).
maluutki1
Posty: 4
Rejestracja: 16 wrz 2018, 17:10

Re: FELGI 16 do KIA STONIC

Post autor: maluutki1 »

kadabro - dzieki za odpowiedz bo odbieram jutro samochod a nie dopytalem o to w salonie (a szukam juz zimowek) rozumiem ze nadal nic sie nie zmienilo i dla ubezpieczyciela jedyne mozliwe kola to 17 w stonic-u ?
camelleon
Posty: 507
Rejestracja: 19 lut 2018, 17:52
model samochodu: RIO

Re: FELGI 16 do KIA STONIC

Post autor: camelleon »

kadabro pisze: I czy brać https://www.oponeo.pl/dane-opony/kleber ... #208746152 ,czy https://www.oponeo.pl/dane-opony/nokian ... #203194611 ? Niby Nokian jest w klasie wyżej, ale na papierze dużych różnic nie ma (nie licząc 200zł na komplecie).
nokiany.!
Mess with the best
Die like the rest
camelleon
Posty: 507
Rejestracja: 19 lut 2018, 17:52
model samochodu: RIO

Re: FELGI 16 do KIA STONIC

Post autor: camelleon »

camelmpn pisze:Wczoraj sprawdziłem prędkość na liczniku w Stoniku , porównując do GPS na oponach 205/55R17. Okazuje się, że na tych oponach licznik Stonika w porównaniu do wartości GPS zaniża prędkość około 9 - 10%. I tak przy prędkości 50 km/h na liczniku , GPS podaje 46 km/h ( adekwatnie 55 – 50, 60 - 54). (pomiar robiony był GPS z komórki na równej drodze – może nie jest to adekwatne):
roznice mam podobne.. jakies 3.4 km/h mi gps pokazuje mniej przy 17"

jesli teraz wezmiesz mniejsza opone ktora zmniejsza predkosci .. 15 do 17 zmniejsza przy 100 o 5km..

czy teraz gps bedzie pokazywal dobrze na tych malych 15? .. mozliwe

czy gps uwzglednia ruch obrotowy ziemi.. czy jak stoisz masz 0km.h.. bo kiedys nokia jak stalem pokazywala ze jade 2 :D:D:D

:) ja pozbylem sie problemu kół i opon.. biorąc crossclimaty :)P
Mess with the best
Die like the rest
Rafal
Posty: 25
Rejestracja: 06 lip 2018, 18:33
model samochodu: stonic

Re: FELGI 16 do KIA STONIC

Post autor: Rafal »

:)[/quote] ja pozbylem sie problemu kół i opon.. biorąc crossclimaty :)P[/quote]

Jak spisują sie crossclimaty? masz te zwykłe czy crossclimate + ?

Co zrobiłeś z oryginalnymi continentalami?
camelleon
Posty: 507
Rejestracja: 19 lut 2018, 17:52
model samochodu: RIO

Re: FELGI 16 do KIA STONIC

Post autor: camelleon »

Rafal pisze::)
ja pozbylem sie problemu kół i opon.. biorąc crossclimaty :)P[/quote]

Jak spisują sie crossclimaty? masz te zwykłe czy crossclimate + ?

Co zrobiłeś z oryginalnymi continentalami?[/quote]


crosclimate+ .. kupione okazyjnie po 430 sztuka..
moje mialy 9 miesiecy przebieg jakies 5000km poszly na olx za 900
kolega odbieral nową kie z salonu i jak tylko wyjechal to wulkanizator i nowe zmienil na nowe crossy. a swoje 16 odsprzedal za 800.. nie było problemu.
continentale są bardzo dobre i latwo je w miare sprzedac. (teraz oczywiscie trzeba bedzie poczekac do wiosny raczej)

suma zysków strat 1000zl za wymiane opon i na 5 lat jezdzenia spokoj. zadnych wymian - cisnienie jest monitorowane ale raz na 3..4 miesiace sobie opony i tak sprawdzam, sadze ze raz na dwa lata moze trzeba bedize sprawdzic wyważenie ale to 5-10 za koło zaleznie od zakladu.

Co do jazdy: teraz lato jezdzi sie super zjazdy z autostrady slimakami bez strachu 80..90km/h stonic swietnie sie prowadzi,
na deszczu zadziwiająco dobrze - nie slychac szumu wody nie czuć rozjechania czy szarpniecia w glebszej wodzie, moze dlatego ze bieznik jest keirunkowy i odprowadza wode do tylu i na boki ladnie

zimę - pierwsza przede mną, ale kupilem w pelni swiadom tego co biorę. W pracy znajomi mają .. i tak samochody z 3 roznych segmentów, kola w rozmiarach 15 do 17, przebiegi od 10 do 35 tysiecy. jedne jezdzone glownie po miescie, inne zimą okresowo testowane w beskidach.. i nikt nie zglaszal problemów.. po 3 latach na aucie typu sandero stepway (czyli cos jak stonic).. zużycia praktycznie nei widac bieznik na poziomie 7mm wciaz.. wiec bez strachu kupilem.

:)
Mess with the best
Die like the rest
luki440
Posty: 17
Rejestracja: 23 wrz 2018, 09:17
model samochodu: Stonic

Re: FELGI 16 do KIA STONIC

Post autor: luki440 »

Opona całoroczna niestety nie = się dobra w zimę i dobra w lato ....
https://www.ceneo.pl/37580784/opinie-1;0160-1
camelleon
Posty: 507
Rejestracja: 19 lut 2018, 17:52
model samochodu: RIO

Re: FELGI 16 do KIA STONIC

Post autor: camelleon »

luki440 pisze:Opona całoroczna niestety nie = się dobra w zimę i dobra w lato ....
https://www.ceneo.pl/37580784/opinie-1;0160-1
Po pierwsze nie jest to opona całoroczna tylko LETNIA wbrew temu co piszą na serwisach.. LETNIA z zimową HOMOLOGACJĄ 3peak - gdzie jesli nie wiesz wiele opon zimowych ma oznaczenie M+S (czytaj bloto + snieg) ale zeby takie oznaczenie wrzucic na oponę nie musi ona przejsc zadnej homologacji.. wystarczy sobie to napisac - opony z oznaczeniem 3szczytów.. są zazwyczaj droższe jesli mowimy o zimówkach..

i dalej opinie, ceneo.. ok. wiesz ze mozna tam pisac co sie chce.. i jedni piszą na innych zle inni kupują opinie dobre.. :) ale żeby konkretniej:

tu masz z oponeo:
CrossClimate 5,3 382 opinie
CrossClimate+ 5,4 91 opinii
CrossClimate SUV 5,5 10 opinii

https://www.oponeo.pl/model-opony/miche ... ssclimate-

opinie z przebeigiem rozmiarem rodzajem samochodu. srednia bardzo wysoka, opinie rozdzielone na 4 typy crosclimatów, przeczytaj

i tak masz racje tez sie zastanawialem.. ale jak pisalem mamy zrobione w kilku autach po kilkadziesiat tysiecy i bez problemowo - i nie jest to opinia z netu tylko od kolegów z pracy z ktorymi widujemy sie codziennie na parkingu i rozmawiamy. i dopytywalem i dam Ci znac po pierwszej mojej zimie. :)

a z całosezonowek to cale lata jezdzilem na Dębica Navigator2 i czesto zimą widzialem jak na blocie dobre zimówki nie dawaly radę a mysmy na debicach odjezdzali ze spokojem (pominę ze byly to male oponki 14.. zupelnie inna trakcja itd ale zawsze) :)
Mess with the best
Die like the rest
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Stonic”